Wpływ Covid-19 na sytuację biur rachunkowych i księgowych

Ewelina Czechowicz

Od niemal roku większość księgowych i biur rachunkowych pracuje zdalnie. Czy wpływa to na dystrybucję PIT-11 i rozliczenia roczne. Co pandemia zmieniła w sytuacji pracodawców? Czy świadczenia z tarczy antykryzysowej przysporzyły dodatkowej pracy? Czy udało się przekazać PIT-11 pracownikom? Zapytaliśmy księgowych i biura rachunkowe, o to jak obecnie wygląda sytuacja.

Przed księgowymi najgorętszy czas w roku, do końca stycznia trwało przekazywanie przez płatników deklaracji do urzędów skarbowych. Obecnie są przekazywane PIT-11 pracownikom i przygotowane rozliczenia roczne. Dodatkowo wiele biur i firm doradczych zajmuje się pomocą w uzyskaniu świadczeń z tarczy antykryzysowych. Czy pandemia wpłynęła na pracę księgowych? Co się zmieniło?

Dystrybucja PIT – 11

Jak wskazuje nam Piotr Rzepka, specjalista ds. prawda podatkowego w firmie doradczej TwentyTwenty: "obecna sytuacja pandemiczna COVID – 19 może już trwale wpłynąć na praktykę pracodawców związaną z dystrybucją Informacji PIT-11 swoim pracownikom. Standardowo, informacja ta może być przekazywana zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej - na skrzynkę e-mail. Forma elektroniczna wymaga jednak uzyskania zgody pracownika. O ile do niedawna standardem była forma papierowa, to obecnie zauważamy dynamicznie rosnącą popularność elektronicznej dystrybucji PIT-11. Wpływ na to ma przede wszystkim konieczność zachowania dystansu społecznego, a co za tym idzie, przejście wielu pracowników na pracę w trybie „home office”. Pandemia znacznie przyspieszyła digitalizację procesów w przedsiębiorstwach a dystrybucja PIT-11 jest jednym z jej elementów."

Księgowi za wysyłką PIT-11 w formie elektronicznej

Piotr Rzepka wskazuje, że jego firma zaleca by pracownicy wyrażali zgodę na przesłanie im informacji PIT-11 w formie elektronicznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, będą mieli dostęp do swojego PIT-u z poziomu komputera czy smartfona, nie ryzykując, że ich przesyłka zaginie na poczcie.

Można się spodziewać, że część rozwiązań wprowadzonych w przedsiębiorstwach w związku z pandemią zostanie z nami na stałe. Praca zdalna czy wideo spotkania na pewno staną się bardziej powszechnym elementem codziennej pracy Polaków. Należy mieć nadzieję, że tak samo będzie z upowszechnieniem elektronicznej dystrybucji PIT – 11.

Biuro Rachunkowe ATB również w większości PIT-11 wysyła mailem. Podobnie w innych biurach i firmach coraz więcej pracowników otrzymało PIT-11 w formie elektronicznej.

Sytuacja biur rachunkowych przy covid-19

Źródło: shutterstock

Świadczenia z tarczy antykryzysowej

Poza rozliczeniami rocznymi pracownicy biur rachunkowych mają również sporo pracy w związku ze świadczeniami z tarczy antykryzysowej. Jak powiedział nam Piotr Rzepka z TwentyTwenty: "związku z pandemią i lockdownem, które przełożyły się na pogorszenie sytuacji ekonomicznej wielu przedsiębiorstw, wprowadzono szereg mechanizmów wsparcia, które mają pomóc przetrwać im najtrudniejszy okres. Praktyka pokazuje jak ważne może być wsparcie profesjonalistów w uzyskaniu pomocy finansowej od państwa. Przykładowo, jeden z naszych Klientów był przekonany, że nie przysługuje mu wsparcie z tzw. Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego kod PKD, który kwalifikowałby go do skorzystania z tarczy, nie był jego przeważającym kodem działalności. Faktycznie, aby skorzystać ze wsparcia ZUS-u (np. zwolnień z miesięcznych składek), trzeba było taki warunek spełnić. Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku Tarczy Finansowej 2.0. Dzięki weryfikacji, jaką wykonaliśmy dla Klienta, udało się uzyskać dla niego 140 tysięcy złotych dotacji w ramach tarczy 2.0."

Za wcześnie aby oceniać sytuację?

Zainteresowanie rozliczeniami oraz zapytania o nie wskazuje Biuro Rachunkowe ATB : Jest sporo zapytań, pomimo tego że są dostępne rozliczenia w aplikacji Twój e-PIT. Z kolei Biuro Rachunkowe K3 wskazuje, że jest za wcześnie aby oceniać wpływ Covid-19 na rozliczenia roczne za 2020 r. K3 wskazało, że niedawno MF dało możliwość składania rozliczeń w aplikacji Twój e-PIT. Klienci biura odbierają PIT-11 osobiście lub jest wysyłany pocztą. Nowi klienci wciąż się pojawiają. Jednak nie wyszyscy mogą skorzystać z Twojego e-PIT.

Przedsiębiorcy poczekają na zwrot nadpłaty?

Przedsiębiorcy, którzy planują rozliczenie z fiskusem za 2020 rok drogą elektroniczną, mogliby otrzymać zwrot nadpłaconego podatku w ciągu maksymalnie 45 dni. Na razie jednak nie działa możliwość składania e-zeznań PIT-36 i PIT-36L. MF informował, że usługa ma zostać wdrożona. Aktualnie przedsiębiorcy mogą złożyć PIT w formie tradycyjnej. Zdaniem Piotra Juszczyka, doradcy podatkowego w firmie inFakt, zwrot nadpłaty z deklaracji złożonych drogą papierową powinien następować szybciej. Wielu przedsiębiorców jest przecież gotowych do rozliczenia się z fiskusem, a dwukrotnie dłuższy termin zwrotu może mieć negatywny wpływ na ich już i tak nadwyrężoną przez pandemię sytuację finansową.

A jak sytuacja wygląda w Państwa biurach? Czekamy na opinie w komentarzach.

Koronawirus w PolsceRozliczenie rocznePIT-11Tarcza finansowa PFRPIT-36