Pobierz e-pity 2019

W jakim terminie fiskus zwróci nadpłacony podatek PIT

Iwona Maczalska 21.03.2014 09:00 (aktualizacja: )

Wielu podatników pomimo rozliczenia się z fiskusem już w styczniu nadal czeka na zwrot nadpłaty podatku PIT. Sprawdź, ile czasu ma fiskus na wypłatę nadpłaconego podatku.

Podatnicy, którzy złożyli już swoją deklarację PIT i szczęśliwie odnotowali nadpłatę podatku, najprawdopodobniej oczekują na szybki zwrot pieniędzy. Niestety należy uzbroić się w cierpliwość, bowiem fiskus na zwrot podatku ma aż trzy miesiące.

 

3 miesiące na zwrot nadpłaconego podatku PIT za 2013 rok

Zasadę oraz termin zwrotu podatku przez urząd skarbowy regulują przepisy ustawy – Ordynacja podatkowa. W myśl Art. 77. § 1. pkt. 5 nadpłata uzyskana przez podatnika podlega zwrotowi w terminie 3 mc-y od dnia złożenia deklaracji PIT .

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku korekty deklaracji. Urząd skarbowy ma wówczas 2 miesiące od złożenia korekty, jeśli korekta PIT była złożona po miesiącu lub później od złożenia właściwej deklaracji.
 

Pobierz program do rozliczeń rocznych

Nie zostawiaj złożenia deklaracji PIT na ostatnią chwilę

Z rozliczeniem deklaracji PIT nie warto czekać do ostatniej chwili, bowiem im wcześniej rozliczymy naszego PIT-a, tym wcześniej dostaniemy zwrot nadpłaty podatku. W zależności od wielkości urzędu skarbowego i sprawności obsługi, zwrot podatku może nastąpić nawet w ciągu kilku dni, zwłaszcza przy e-deklaracji wysłanej on-line.

PIT przez Internet złożony na początku kwietnia to zwrot podatku w ciągu 2-3 tygodni. Chyba, że urzędnik fiskusa dopatrzył się nieprawidłowości z deklaracji i zamiast zwrotu podatku, wezwie nas do urzędu celem wyjaśnienia wątpliwości.

Podatnicy, którzy PIT złożą na ostatnią chwilę 30 kwietnia 2014 roku, na zwrot podatku mogą czekać nawet do końca lipca 2014 roku.

Iwona Maczalska
PIT.pl