Pobierz e-pity 2019

W 2015 r. ilość e-deklaracji przekroczyła 7 milionów

Piotr Szulczewski 04.05.2015 09:00 (aktualizacja: )

Ponad siedem milionów deklaracji podatkowych za rok 2014 zostało przekazanych Ministerstwu Finansów za pomocą sieci internet. Po raz pierwszy podatnicy mogli w tym zakresie korzystać ze wstępnie wypełnionych za nich deklaracji w profilu podatkowym (PIT PFR).

W 2015 r. ilość e-deklaracji przekroczyła 7 milionów

Źródło: Thinkstock.com

Od 2009 roku, kiedy po raz pierwszy możliwe było rozliczanie się przez Internet, ilość e-deklaracji cały czas rośnie. O ile w 2009 r. w tej formie rozliczyło się 320 tys. osób, to za 2013 r. ich ilość e-PITów oscylowała w granicach 5 milionów sztuk. W 2015 r. ok. godz. 16.30 w ostatnim dniu rozliczeń rocznych padł a rekordowa ilość zeznań elektronicznych – 7 milionów sztuk.

Jak podaje Ministerstwo Finansów, od połowy marca można korzystać z najnowszej usługi Ministerstwa Finansów – wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. PFR). Z PFR skorzystało już ponad 100 tys. osób.

Najwięcej e-PITów złożono w województwie mazowieckim (13,8% wszystkich złożonych e-PITów), śląskim (12,6%), wielkopolskim (9,6%) i małopolskim (9,4%).

E-deklaracje mogą przyspieszyć zwrot podatku

Do złożenia deklaracji w formie elektronicznej skłania nie tylko prostsza i szybsza metoda wypełnienia druku podatkowego. Organ skarbowy nie musi w przypadku tego typu deklaracji przetwarzać danych i przepisywać ich dodatkowo w swoich systemach. W efekcie liczyć można na szybszą i sprawniejszą weryfikację deklaracji podatkowej, co przełożyć się może na krótsze oczekiwanie na zwrot nadpłaconego podatku, wykazanego w rocznym PIT.

Piotr Szulczewski, PIT.pl