W 2023 r. znacząco wzrośnie wysokość grzywny za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

Obecnie przedsiębiorcy świadczący usługi elektroniczne na rzecz konsumentów z innych krajów UE mogą skorzystać z uproszczonego rozliczania VAT (procedury MOSS) w tzw. małym punkcie kompleksowej obsługi. Od 2019 r. limit obrotów będzie decydował o tym, by procedura była jeszcze prostsza a VAT płacony był tak jak od typowej transakcji krajowej.
Przy usługach elektronicznych na rzecz konsumentów miejscem opodatkowania VAT jest siedziba nabywcy. W efekcie upraszczania procedur rozliczania VAT, możliwe jest korzystanie z MOSS czyli rozliczania VAT w kraju sprzedawcy usługi. Procedura ta jest jednak odmienna od standardowego rozliczenia podatku VAT w Polsce (wymaga osobnego deklarowania ewidencjonowania czynności). Podatnik zarejestrowany w MOSS składa drogą elektroniczną kwartalną deklarację VAT z wyszczególnieniem usług elektronicznych wykonanych na rzecz osób niebędących podatnikami w innych państwach członkowskich wraz z należną kwotą VAT obliczoną przy zastosowaniu stawki właściwej dla danego państwa członkowskiego konsumpcji, czyli innej niż VAT krajowy na te same usługi.
<< Opodatkowanie bonów – będą zmiany w zasadach rozliczenia VAT >>
Od 2019 r. zmianie ulec ma system rozliczenia VAT od usług elektronicznych na rzecz konsumentów. Dyrektywa 2017/2455 wprowadza próg w kwocie 10 000 euro lub równowartości tej kwoty w walucie krajowej, odnoszący się do wartości usług elektronicznych, do wysokości którego unijni podatnicy będą mogli rozliczać VAT z tytułu wykonywania takich usług według reguł obowiązujących dla transakcji krajowych w państwie członkowskim ich siedziby.
Wprowadzenie (implementacja) tej zasady do polskiego systemu prawa odbędzie się poprzez wyznaczenie limitu - progu w kwocie 42 000 zł - rocznej wartości netto usług elektronicznych świadczonych konsumentom z innych niż Polska państw UE. Do jego wysokości podatnicy z siedzibą w Polsce będą mogli rozliczać VAT z tytułu wykonywania takich usług według reguł obowiązujących dla transakcji krajowych. Warunkami opodatkowania transakcji w Polsce będą zatem:
Jeżeli w trakcie roku podatkowego wskazany próg zostanie przekroczony, to od chwili tego przekroczenia do określenia miejsca świadczenia usług elektronicznych zastosowanie znajdzie reguła ogólna dla usług elektronicznych – rozliczania VAT w kraju odbiorcy. Po przekroczeniu możliwe będzie albo rozliczenie VAT według tej zasady, albo rejestracja dla VAT MOSS i korzystanie z utrudnionej procedury rozliczania VAT w kraju siedziby dostawcy usługi.
Zmiana miejsca świadczenia nastąpi począwszy od usługi, w związku ze świadczeniem której nastąpi przekroczenie kwoty 42 000 zł (z wyłączeniem VAT).
Podatnicy będą mogli dobrowolnie zdecydować się na rozliczanie VAT w państwach członkowskich odbiorców ich usług, składając naczelnikowi urzędu skarbowego stosowne pisemne zawiadomienie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonali tego wyboru. Decyzja o takim wyborze będzie wiązała podatnika przez okres dwóch kolejnych lat, licząc od dnia wykonania pierwszej usługi w tym trybie. Powrót do rozliczania VAT od tych usług w Polsce (przy spełnieniu kryterium progu) będzie zatem możliwy najwcześniej po dwóch latach, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego.
Piotr Szulczewski, PIT.pl