Usługi księgowe droższe od 1 stycznia 2022 r. O ile wzrosną ceny?

Ewelina Czechowicz

Ostatnie dwa lata to czas wielu zmian, do których musieli dostosować się przedsiębiorcy. Zmiana pracy w wielu miejscach na pracę zdalną i hybrydową, liczne zwolnienia lekarskie, zmiany prawne, wzrost inflacji. W 2020 r. weszło w życie  14.921 stron maszynopisu nowych aktów prawnych. Tylko ustawa „Covidowa” została zmieniona 66 razy. W przepisach podatkowych ustawodawca skraca vacatio legis, ponad 50% ustaw wchodzi w terminie krótszym niż ustawowe 14 dni, a 21% rozporządzeń weszło w życie z dniem publikacji. Nie da się ukryć, że zmiany przepisów bardzo dotknęły środowisko księgowych, doradców podatkowych, specjalistów z zakresu kadr i płac oraz biura rachunkowe. Stąd od stycznia 2022 r. wielu przedsiębiorców musi przygotować się na podwyżki cen. Już teraz biura rachunkowe i księgowi informują o nowych cennikach swoich usług. O ile wzrosną ceny?

Ciągłe zmiany w prawie wymuszają na księgowych dodatkowe szkolenia, wymagają ciągłego podnoszenia kompetencji oraz dostosowania się do nowych przepisów prawnych. W związku z Polskim Ładem przed biurami rachunkowymi wiele wyzwań i potrzeba by księgowi, doradcy podatkowi,  biura rachunkowe oraz specjaliści od kadr i płac byli na bieżąco w zmieniającej się rzeczywistości prawnej. Już teraz przedsiębiorcy otrzymują nowe cenniki, ceny usług drożeją nawet o 50 % i więcej.

Podwyżka cen usług księgowych od stycznia 2022 r.

Źródło: shutterstock

Polski Ład zmusza do podwyżek cen usług księgowych

Polski Ład został wprowadzony tylko z miesięcznym vacatio legis. Od księgowych, biur rachunkowych i specjalistów od kadr i płac wymaga się, aby w ciągu miesiąca dostosowali się nowych regulacji prawnych. Biura rachunkowe muszą dostosować systemy księgowe do zmieniających się przepisów. Wymaga to zwiększonych nakładów nie tylko pracy własnej, ale i poniesienia kosztów. Stąd biura rachunkowe i księgowe przesyłają Klientom w ostatnim czasie nowe cenniki usług. Wynika z nich, że ceny usług znacząco wzrosną.

Przy ostatnich zmianach w VAT z uwagi na pandemie często księgowi i właściciele biur rachunkowych nie podnosili cen. Teraz ceny uwzględniają inflacje oraz nakłady które trzeba będzie ponieść. Średnio przedsiębiorcy zapłacą więcej od 20%-do 50 % za usługi księgowe. 

O ile wzrosną ceny usług księgowych?

Jak wynika z przeprowadzonej przez redakcję PIT.pl ankiety ceny usług księgowych od 2022 r. wzrosną w przedziale 20-50 %. 58% badanych wskazuje że podniesie ceny usług o 20 %, z kolei 27 % odpowiadających w ankiecie zamierza je podnieść o 50 %. O więcej niż 50% zamierza podnieść ceny 11% badanych. 

Źródło: opracowanie własne PIT.pl

KsięgowośćPolski ŁadKoronawirus w Polsce