W 2024 r. dwie podwyżki minimalnego wynagrodzenia. Najniższe pensje przekroczą 4200 zł

Już w najbliższy weekend obchodzić będziemy święta Wielkanocne. Z tej okazji wielu pracowników otrzyma od swoich pracodawców symboliczne upominki. Czy należy zapłacić od nich podatek PIT?
Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami. Jest to szczególny czas również dla pracowników bowiem wielu z nich może liczyć na uzyskanie w kwietniu dodatkowego wsparcia finansowego bądź materialnego od swojego pracodawcy. Czy jednak takie upominki powinny być objęte podatkiem PIT? Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy prezent podarowany przez pracodawcę stanowi dla pracownika świadczenie w naturze i jest przychodem ze stosunku pracy. Obowiązek opodatkowania takich upominków, ewentualnie stosowania zwolnień podatkowych, zależy od sposobu finansowania upominków.
Źródło: shutterstock
Kluczowe znaczenie dla ustalenia powstania obowiązku podatkowego jest źródło finansowania przekazanych upominków. Jeżeli pracodawca zdecyduje się na sfinansowanie przekazanych na rzecz pracowników prezentów wielkanocnych ze środków obrotowych firmy, wówczas pracownik zobowiązany będzie do opłacenia od uzyskanego świadczenia podatku i to niezależnie od jej wartości. Pracownik nie robi tego jednak samodzielnie. To pracodawca zmniejszy wypłacone wynagrodzenie o kwotę odpowiadającą wysokości zaliczki na podatek od wypłaconego pracownikowi świadczenia rzeczowego.
Zupełnie inna sytuacja ma miejsce, gdy pracodawca, który utworzył w swoim zakładzie pracy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych sfinansuje zakupione prezenty ze środków zgromadzonych na tym funduszu. Wartość prezentu może po stronie pracownika pozostać zwolniona z podatku. Zgodnie bowiem z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych oraz pieniężnych świadczeń sfinansowanych w całości ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych lub funduszy związków zawodowych zwolniona jest z podatku do pewnej kwoty. Kwota ta kiedyś wynosiła 1000 zł, a aktualnie została podniesiona do 2000 zł. Więcej na temat aktualnie obowiązującego limitu w artykule,,Firmowe prezenty gwiazdkowe a PIT".