Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Ulga dla młodych. Czy konieczne jest rozliczenie deklaracji PIT za 2021 rok?

Iwona Maczalska

W 2021 roku wiele osób skorzystało z zerowego podatku PIT, czyli z tzw. ulgi dla młodych. Czy osoby te zobowiązane są do złożenia rocznego rozliczenia PIT w terminie do 2 maja? Czy muszą akceptować swoją deklarację w usłudze Twój e-PIT?

» Kto nie musi składać deklaracji PIT za 2021 r.

W świetle przepisów ustawy o PIT wszystkie osoby, które w 2021 roku uzyskały dochód zobowiązane są do jego rozliczenia w rocznym zeznaniu PIT. Rodzaj deklaracji podatkowej uzależniony jest od źródła przychodów. Czy obowiązek rozliczenia dotyczy również osób młodych, które w 2021 roku opodatkowały swoje dochody zerową stawką podatku PIT?

Ulga dla młodych a PIT

Źródło: shutterstock

Ulga dla młodych a obowiązek rozliczenia PIT za 2021 rok

Obowiązek złożenia rocznego rozliczenia PIT za 2021 rok uzależniony jest od tego, jakie dochody uzyskały osoby młode w 2021 roku. Jeżeli osoby młode do ukończenia 26 roku życia uzyskały wyłącznie dochody zwolnione z podatku PIT np. ze stosunku pracy (umowa o pracę), z umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenie), oraz z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej i stażu uczniowskiego, to zwolnione są one również z obowiązku sporządzania rocznego rozliczenia PIT za 2021 rok. 

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

Czy rozliczenie w Twój e-PIT obejmuje ulgę dla młodych?

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów ,,Tzw. ulga dla młodych (czyli dla osób do 26. roku życia) będzie automatycznie uwzględniona na podstawie informacji z PIT-11 (w wersji 26 i 27 formularza):

  1. jeśli podatnik złożył pracodawcy oświadczenie o niestosowaniu ulgi dla młodych w trakcie 2021 roku i pracodawca pobrał zaliczki na podatek – wówczas otrzyma e-PIT z wyliczoną ulgą dla młodych i informacją o zaliczce, którą pracodawca pobrał, a której zwrot mu przysługuje,
  2. jeśli dochody podatnika w całości są objęte ulgą, to po zalogowaniu w usłudze otrzyma taką informację i nie musi wówczas składać PIT. Uwaga: jeśli jednak ma dodatkowe dochody (np. z najmu) do samodzielnego wykazania w zeznaniu podatkowym, wówczas uzupełnia i wysyła swój e-PIT,
  3. jeśli oprócz dochodów, które są objęte ulgą dla młodych, podatnik posiadał także inne dochody podlegające opodatkowaniu (np. przekroczył próg, objęty ulgą) – to wówczas zostanie mu udostępnione zeznanie PIT w usłudze".

Powyższe oznacza, że podatnik, którego dochody w całości zwolnione są z podatku, nie musi składać PIT i tym samym nie musi dokonywać żadnej aktywności w rządowej usłudze Twój e-PIT. 

 

Limit zrobków ulgi dla młodych w 2022 roku

Ulga dla osób młodych w myśl ustawy o podatku PIT podlega limitom. Ulga obejmie przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

Bez PIT dla młodychTwój e-PITRozliczenie roczne