Szczepionki przeciw grypie dla pracowników nie będą opodatkowane

Ewelina Czechowicz

Nadchodząca jesień to szczególny czas dla wielu pracodawców, którzy w związku z pandemią koronowirusa zastanawiają się nad szczepieniami pracowników przeciw grypie. W związku z masowym zakupem szczepionek pojawiły się apele, by finansowane przez pracodawcę szczepionki były zwolnione z podatku dochodowego.

Szczepionki przeciw grypie otrzymywane przez pracowników nie będą opodatkowane. MF rozpoczyna prace nad rozporządzeniem w tej sprawie.
Źródło: shutterstock.com

W środę 16 września br. MF w odpowiedzi na nie podało informację przekazaną PAP, że zgodnie z decyzją Ministra Finansów, ruszyły prace nad zwolnieniem osób fizycznych z obowiązku zapłaty podatku dochodowego od wartości nieodpłatnych świadczeń otrzymanych w okresie obowiązywania stanu epidemii wywołanej wirusem COVID-19, w postaci sfinansowania przez firmę szczepień ochronnych przeciw grypie.


Źródło: Twitter

Minister Tadeusz Kościński powiedział: „W trudnym okresie epidemii koronawirusa, solidaryzujemy się ze wszystkimi przedsiębiorcami, którzy zapewniają swoim pracownikom szczepienia wzmacniające odporność na grypę. Takie świadczenia na rzecz pracowników nie będą opodatkowane. Dziękuję wszystkim pracodawcom za tę odpowiedzialną i potrzebną inicjatywę”.

» Ewidencja kosztów szczepień przeciw grypie

Dotąd szczepienia finansowane przez pracodawcę podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Rozporządzenie to zmieni. Po jego wejściu w życie wartość nieodpłatnych szczepień przeciw grypie nie będzie obciążona podatkiem, a podatek wcześniej zapłacony zostanie zwrócony podatnikowi najpewniej w rocznym rozliczeniu podatkowym.

KosztyKoronawirus w PolscePodatek PIT