Święto 1 maja. Czy pracownicy zyskają dodatkowy dzień wolny od pracy?

Iwona Maczalska

Zostały ostatnie dni do długo wyczekiwanego weekendu majowego. W 2022 roku dzień 1. maja przypada w niedzielę. Czy z tego tytułu pracownicy zyskają dodatkowy dzień wolny od pracy? Czy będą mogli go wykorzystać w przyszłości?

» Maj 2022. Czy będzie długi weekend majowy?

Już za kilka dni obchodzić będziemy święto 1 i 3 maja.  Święta te są zawsze wolne od pracy. Czy z uwagi na fakt, że 1 maja przypada w niedzielę, pracownicy zyskają dodatkowy dzień wolny od pracy?

Źródło: shutterstock

1 maja w niedzielę a dodatkowe wolne od pracy

Pracownicy pytają, czy za święto 1 maja, które w 2022 roku przypada w niedzielę, mogą odebrać dodatkowy dzień wolny od pracy? Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Zgodnie z art. 130 § 2 KP ,, Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. Chodzi dokładnie o święto przypadające w sobotę. Oznacza to, że za święto 1 maja, które w 2022 roku przypadnie w niedzielę, pracownicy nie otrzymają dodatkowego dnia wolnego.

Majówka 2022. Długi, czy krótki weekend?

Jak wypada długi weekend majowy w 2022 roku? Majówka w tym roku będzie trwała od soboty 30 kwietnia do wtorku 3 maja (mowa o pracownikach, dla których dniem wolnym jest sobota). Odpocząć będziemy mogli łącznie 4 dni, pod warunkiem jednak, że weźmiemy urlop w poniedziałek 2 maja.

 

Wymiar czasu pracyFormy opodatkowaniaHOT