Pobierz e-pity 2020

Stawka podatku jednolitego PIT bez kryterium ilości dzieci w rodzinie. Co dalej z ulgą na dzieci?

Piotr Szulczewski 14.10.2016 09:00 (aktualizacja: )

Komunikaty rządowe potwierdzają, że proponowane na 2018 r. rozwiązanie, zakładające wprowadzenie jednolitego podatku, zawierającego w sobie daninę na PIT, ZUS i NFZ, nie zostanie oparte o kryterium ilości dzieci w rodzinie osoby rozliczającej się. Tym samym programami wsparcia rodziny, jakie zakłada na tę chwilę rząd, pozostaną: program „rodzina 500+” oraz tworzony właśnie „mieszkanie+”. Nie wiadomo natomiast, jak po wprowadzeniu jednolitego podatku wyglądać ma ulga podatkowa na wychowywanie dzieci – ulga prorodzinna.

Kiedy trzeba zacząć budować dom na kupionym gruncie, aby skorzystać z ulgi podatkowej?

Źródło: YAY foto

Z wcześniejszych doniesień rządowych wynikało, że istnieje szansa na oparcie nowej stawki podatkowej o kryterium ilości członków rodziny. Tym samym osoby z większą ilością dzieci płaciłyby daninę według obniżonej dla nich stawki podatkowej. Taka koncepcja nie znajduje jednak potwierdzenia w komunikatach przekazywanych za pośrednictwem mediów. Strona rządowa stwierdza, że na chwile obecną takie rozwiązanie stanowiłoby zbyt intensywne obciążenie dla budżetu.

W związku z planami wprowadzenia jednolitej daniny pod znakiem zapytania stoi dalsze funkcjonowanie ulgi na dzieci w takim kształcie, jak dotychczas. Zakładając zmiany stawki podatkowej oraz modyfikacje systemu rozliczania podatku, ulga powinna pozostać w kształcie obecnym, niemniej zmiany systemu podatkowego mogą spowodować modyfikacje, które wpłynąć mogą na rozliczenia polskich rodzin.

Propozycje rządowe zakładają oparcie systemu podatkowego o 4-5 progów skali podatkowej, wahających się od 19,5% do 40%. Wyższa niż do tej pory podstawowa stawka podatku dochodowego od osób fizycznych (18%) związana ma być z eliminowaniem dotychczasowych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Obciążenie składkami ubezpieczeniowymi drobnych przedsiębiorstw spaść ma w efekcie prowadzonych zmian z 1200 zł do ok. 500 zł.   

Piotr Szulczewski, PIT.pl