W grudniu nowe święto państwowe. Czy zyskamy dodatkowe wolne?

Iwona Maczalska

Sejm przegłosował wprowadzenie nowego święta, które zostanie jeszcze w tym roku dodane do kalendarza świąt państwowych. Chodzi o dzień 27. grudnia - rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Czy oznacza to, że zyskamy dodatkowy dzień wolny od pracy?

» Dni wolne od pracy - Wymiar czasu pracy 2021

Sejm ustanowił nowe święto państwowe. Chodzi o datę 27. grudnia, czyli  rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, które miało miejsce w 1918 roku. Czy nowe święto państwowe będzie dodatkowym dniem wolnym od pracy?

Będzie dodatkowe święto państwowe 27 grudnia

Źródło: shutterstock

27 grudnia - nowe święto państwowe

Ustanowienie nowego święta państwowego odbyło się z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy. Stała się ona odpowiedzią na głosy przedstawicieli społeczności i władz samorządowych z regionu Wielkopolski. Jak się okazało - pomysł znalazł swoje poparcie w Sejmie. Czy oznacza to, że pracownicy zyskają w grudniu dodatkowy dzień wolny od pracy?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił sam Prezydent Duda w swoich zapowiedziach dotyczących chęci uchwalenia nowego święta państwowego. W trakcie rozmowy z gazetą Głos Wielkopolski zapytany, czy święto 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy odpowiedział, że ,, Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem dziś w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego”.

Oznacza to, że święto 27. grudnia bedzie wyłącznie świętem państwowym, będącym zwykłym dniem pracy. 

Dni wolne od pracy w 2021 roku

W 2021 roku zostało jeszcze kilka świąt, które w świetle przepisów są dniami wolnymi od pracy. Przypadną one zarówno w listopadzie, jak i grudniu 2021 roku. Mowa o dniu:

  1. 1 listopada – Święto Wszystkich Świętych,
  2. 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,
  3. 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  4. 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

To jednak nie wszystko. W 2021 roku pracownicy zyskali dodatkowe dwa dni wolne od pracy za sprawą dwóch świąt, które przypadły w sobotę. Jedno z nich wypadło w sobotę 1 maja, a drugie będzie miało miejsce dopiero w grudniu. Chodzi o pierwszy dzień Bożego Narodzenia, który w 2021 roku przypada właśnie w sobotę. Dodatkowe wolne za święto 25 grudnia powinno zostać udzielone pracownikowi w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypadło święto.

Urlop