Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2021
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2021

Rozprawa TK odwołana. Co dalej z górnym limitem składek ZUS na ubezpieczenie społeczne?

Katarzyna Sudaj 09.08.2018 08:31 (aktualizacja: )

Po pół roku oczekiwania na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów znoszących od 2019 roku limit trzydziestokrotności ograniczenia podstawy wymiaru składek ZUS, przedsiębiorcy i osoby najlepiej zarabiające nadal nie wiedzą, czy będą płaciły ZUS od całości swoich dochodów.

5 stycznia 2018 roku Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności ustawy z końca 2017 r., która ma znieść od 1 stycznia 2019 rokugórny limit podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dla najlepiej zarabiających. Przez pierwsze miesiące niewiele działo się w tej sprawie, o czym pisaliśmy „Co dalej ze zniesieniem limitu ograniczenia podstawy wymiaru składek ZUS?” Oprócz stanowiska Prokuratora Generalnego i Marszałka Sejmu nie pojawiły się nowe dokumenty w sprawie.

 

Źródło: www.trybunal.gov.pl

 

Obecnie na stronie z wokandą TK można znaleźć informację, że rozprawa poświęcona przepisom o ubezpieczeniu społecznym i wnioskowi Prezydenta RP została odwołana. Jej pierwotny termin był wyznaczony na 10 lipca br. , czyli dopiero po pół roku od skierowania do TK wniosku o zbadanie konstytucyjności wspomnianych przepisów.

Dziś ta sprawa ma w sygnaturze oznaczenie „Kp 1/18 sprawa w toku”, więc być może doczekamy się jeszcze jakiegoś wyroku TK.

 

Przedsiębiorcy i organizacje pracodawców apelują o utrzymanie limitu do 2020 roku

Nie czekając na rozstrzygnięcia Trybunału, kilka dni temu liczne grono organizacji biznesowych skierowało do rządu RP apel w sprawie utrzymania górnego limitu podstawy składki na ubezpieczenie społeczne (zasada trzydziestokrotności). Przedsiębiorcy chcą, by strona rządowa zobowiązała się do utrzymania górnego limitu podstawy składek na ubezpieczenie społeczne, przynajmniej do 2020 roku i w najbliższym czasie podjęła rzeczowe rozmowy z parterami społecznymi dotyczące tych kontrowersyjnych zmian.

MF: ewentualne zmiany będą możliwe ... dopiero po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Pracodawcy podkreślają, że kończą opracowywanie firmowych budżetów na rok 2019 r., a brak pewności co do kształtu rozwiązań prawnych na nowy rok w kwestii zniesienia lub pozostawienia limitu trzydziestokrotności dla ograniczenia podstawy wymiaru składek ZUS dla osób najlepiej zarabiających utrudnia planowanie i szacowanie kosztów zatrudnienia.

Podpisane pod apelem organizacje przedsiębiorców wskazują także na kolejne inicjatywy legislacyjne podwyższające koszty działalności pracodawców (podatek solidarnościowy), ograniczające możliwości podejmowania nowych inwestycji przez przedsiębiorców. Stoi to w sprzeczności z celami rządowej Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, zakładające tworzenie w naszym kraju miejsc pracy wysokiej jakości i wysoko wynagradzanych. A wzrost kosztów pracy wysokiej klasy specjalistów zmniejszają atrakcyjność tworzenia w naszym kraju innowacyjnych miejsc pracy.

 

Limit 30-krotnościZUS