Premier Morawiecki: mniejsze składki ZUS dla firm o niskich przychodach

Katarzyna Sudaj 16.04.2018 09:00 (aktualizacja: )

Zmniejszenie składek ZUS dla małych przedsiębiorców o przychodach do 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia zapowiedział Premier Mateusz Morawiecki na sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Premier Morawiecki: Mniejsze składki ZUS dla firm o niskich przychodach

Premier Morawiecki: Mniejsze składki ZUS dla firm o niskich przychodach

 

[aktualizacja 26.06.2018]: Rząd przyjął projekt niższych składek ZUS dla firm działających na małą skalę

 

"Pierwszym naszym projektem, pierwszą propozycją jest niższy ZUS, składka bardziej proporcjonalna do zarobków w wysokości 2,5-krotności wynagrodzenia minimalnego, czyli 5300 zł, co też będzie się zmieniało w kolejnych latach” – powiedział Mateusz Morawiecki uczestniczący w konwencji Prawo i Sprawiedliwości w Warszawie.

 

Składka ZUS w 2019 r. dla przychodów do 63000 zł rocznie?

 

Pomysł uzależnienia wysokości składek ZUS od wielkości przychodów przedsiębiorcy od dwóch lat wraca jak bumerang. Być może tym razem dojdzie on do skutku. Na początku 2018 roku powołano międzyresortowy zespół, w skład którego weszli przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Celem zespołu jest wypracowanie nowego systemu naliczania składek dla najmniejszych przedsiębiorców. Wysokość składki nie ma być stała dla małego i dużego biznesu, jak obecnie, lecz uzależniona od wysokości przychodu (a nie dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty).

[aktualizacja 17.04.2018]:Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w rozmowie z PAP powiedziała - "Szacujemy, że z tego rozwiązania, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r, skorzysta prawie 200 tys. małych firm. Co bardzo istotne, mała działalność gospodarcza to propozycja, która odegra ogromną rolę przy ograniczeniu szarej strefy i przedłużaniu żywotności małych firm, szczególnie po drugim roku działalności, kiedy wyczerpują limit preferencyjnego ZUS-u dla nowych działalności. Według naszych wyliczeń, prawie 60 tys. przedsiębiorców rocznie wypada z systemu zabezpieczenia społecznego właśnie z powodu nieosiągnięcia odpowiedniej skali lub rentowności biznesu. Nie wiemy, co się z nimi dalej dzieje, mogą na przykład rejestrować działalność na innego członka rodziny lub przenieść ją za granicę." 

Ile zapłacą firmy o niskich przychodach na obniżony ZUS?

Mało kto skorzysta z niższych składek ZUS

Pojawiają się już negatywne komentarze, zwracające uwagę na fakt, że takich niskich przychodów w kwocie do 5250 zł miesięcznie osiąga naprawdę niewiele firm, najczęściej są to osoby dorabiające do emerytury czy renty lub pracujące na etacie, a w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dorabiające niewielkie sumy. Te ostatnie korzystają ze zbiegu tytułu ubezpieczenia i opłacają tylko składkę zdrowotną, więc też niewiele zyskają. 

Księgowi komentują składkę ZUS uzależnioną od przychodu

Źródło: Grupa dyskusyjna na FB

Zmiana może być korzystna tylko dla działalności na niewielką skalę. Nowe rozwiązania mogłyby wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin powiedział, że projekt niskiego ZUS dla małych przedsiębiorstw wkrótce trafi na obrady rządu.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl