Wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w składce zdrowotnej, VAT oraz CIT. Co się zmieni w 2024 r.?

Po narodzinach dziecka Ojciec ma prawo do skorzystania z urlopów, jakie przysługują mu w związku z obowiązującymi przepisami. Dzięki nim po porodzie może zająć się opieką nad żoną i dzieckiem tak, by czas spędzony z nimi nie kolidował z jego obowiązkami zawodowymi. Jakie zatem przysługują rodzaje urlopów przewidziane dla ojca?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika w związku z wystąpieniem określonych zdarzeń związanych z jego życiem osobistym, takich jak: ślub, narodziny dziecka, zgon i pogrzeb najbliższych członków rodziny.
Tego rodzaju zwolnienie od pracy wynosi 2 dni niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i jest płatne w wymiarze 100 %. Do pracodawcy składa się stosowny wniosek o jego przyznanie wraz z odpowiednim udokumentowaniem faktu narodzin dziecka. Zwolnienie takie dotyczy wyłącznie ojca, gdyż matka korzysta w tym czasie z obligatoryjnej części urlopu macierzyńskiego.
Kiedy ZUS a kiedy pracodawca? Kto płaci świadczenia w razie choroby, wypadku i rodzicom-Bankier.pl
Jak sama nazwa wskazuje, urlop ten przysługuje wyłącznie ojcu i nie można go oddać na rzecz matki dziecka. Tego rodzaju urlop trwa 2 tygodnie i nie ma wpływu na to, czy ojciec zatrudniony jest na pełny etat, czy na jego cześć. Do decyzji ojca zależy, czy wykorzysta całe 2 tygodnie jednorazowo, czy zdecyduje się na wzięcie go w 2 dwóch częściach. Po zmianach przepisów, od 26 kwietnia 2023 roku, urlop ojcowski można wykorzystać w dowolnym czasie po narodzinach dziecka, jednak do ukończenia przez nie 12 miesięcy.
Wniosek o jego przyznanie pracownik musi złożyć do pracodawcy na co najmniej 7 dni kalendarzowych przed jego rozpoczęciem. Do wniosku należy dołączyć odpis aktu urodzenia dziecka. Urlop taki jest płatny w wymiarze 100 %. Jeżeli pracownik dochowa wskazanego terminu, to pracodawca ma obowiązek udzielić takiego urlopu pracownikowi, a za jego nieudzielenie grozi pracodawcy kara grzywny od 1000 zł nawet do 30.000 zł.
Źródło: Shutterstock
Urlop ten polega na wykorzystaniu części urlopu przysługującego matce dziecka, czyli urlopu macierzyńskiego (stąd jego potoczna nazwa „tacierzyński”) Jego wymiar uzależniony jest od liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu. I tak urlop tacierzyński trwa odpowiednio:
Matka dziecka po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i wrócić do pracy. Wtedy pozostała część, przysługującego jej urlopu przypada na rzecz ojca. Urlop taki jest płatny i przysługuje za niego zasiłek macierzyński. Na 14 dni przed planowanym urlopem należy do pracodawcy złożyć wniosek i dołączyć do niego oświadczenie matki o rezygnacji z przysługującej jej części tego urlopu. Co ważne, urlopu tacierzyńskiego nie można podzielić na części, więc ojciec bezpośrednio po rezygnacji matki z pozostałej części macierzyńskiego musi wykorzystać przysługującą mu część urlopu.
Urlopy dla taty. Prawa, zasady i korzyści dla pracujących ojców — Bankier.pl
To wszystko dotyczy uprawnień, jakie polski ustawodawca przygotował dla ojca. Jak natomiast wyglądają suche statystyki administracyjne? Głównym powodem, dlaczego coraz więcej ojców korzysta z urlopu ojcowskiego, jest właśnie fakt, że tylko ojcowie mają prawo do jego wykorzystania. Decyzja ojców o prawie do skorzystania z urlopu jest niestety dalej mało przychylnie postrzegana przez pracodawców. Wciąż pokutuje w naszym społeczeństwie przekonanie, że ojciec powinien głównie pracować i zarabiać, natomiast od zajmowania się dziećmi jest matka. Ma to oczywiście niestety również swoje uzasadnienie w dysproporcji w zarobkach między pracującą matką a pracującym ojcem. Prosta kalkulacja często wskazuje, by przy dziecku dłużej pozostała matka, gdyż będzie to korzystniejsze dla domowego budżetu.
Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pt. "Tata 2022 Raport z badania polskich ojców", ponad 1/3 przebadanych ojców twierdzi, że nie skorzystała z prawa do urlopu ojcowskiego, gdyż nie było takiej potrzeby. Częstym powodem braku korzystania przez ojców z urlopu ojcowskiego jest również zasłanianie się obowiązkami w pracy (blisko ¼ badanych ojców). Jeszcze mniejszy odsetek ojców korzysta z urlopu tacierzyńskiego. Według danych z ZUS zaledwie 1% ojców skorzystało z tego rodzaju urlopu. Podstawowym powodem tego, jest wykorzystanie całości urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka lub również nadmiar obowiązków w pracy.
Dane te pokazują, że przepisy przepisami, natomiast świadomość pracowników – ojców i pracodawców pokazuje, że w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii.
Autor: Jakub Klijewicz, radca prawny, kancelaria Graś i Wspólnicy
MacierzyństwoKodeks pracyFormy zatrudnienia