Ponad ćwierć miliona mikrofirm w zawieszeniu

18.08.2015 10:00 (aktualizacja: )

Ponad ćwierć miliona mikrofirm w zawieszeniu

Na koniec czerwca działalność ponad 269 tys. mikrofirm była zawieszona – wynika z danych GUS. To nieco więcej niż na koniec 2014 roku, jednak aż o ponad 80 tys. mniej niż w czerwcu ubiegłego roku.

Ponad ćwierć miliona mikrofirm w zawieszeniu

Źródło: East News

Ostatnie dane o liczbie zarejestrowanych firm są rekordowe. Na koniec lipca w rejestrze REGON było wpisanych 2 977 621 jednoosobowych działalności gospodarczych, a więc najwięcej w historii. Miesiąc wcześniej, w czerwcu, było ich zaś 2 971 290.

Zawieszenia nieco bardziej popularne

Nie wszystkie spośród zarejestrowanych w REGON-ie firm rzeczywiście prowadzą działalność. Przedsiębiorca ma prawo zawiesić jednoosobową działalność gospodarczą i wielu z tej możliwości korzysta. Jednak dane na ten temat GUS podaje w cyklu kwartalnym. Właśnie pojawiły się informacje o liczbie zawieszonych firm na koniec I półrocza 2015 r.

Jak wynika z GUS-owskiej informacji, liczba zawieszonych działalności wynosiła na koniec czerwca 269 505. W stosunku do grudnia 2014 r. mamy do czynienie ze wzrostem liczby zawieszonych firm o ponad 11 tys., ale w stosunku do czerwca 2014 r. widać bardzo wyraźny spadek.

Źródło: GUS

W stosunku do końca 2014 r. mamy do czynienia nie tylko ze wzrostem liczby zawieszonych jednoosobowych działalności, ale także ich udziału w ogólnej liczbie zarejestrowanych mikrofirm. O ile na koniec 2014 r. zawieszone działalności stanowiły 8,7% ogółu, to po 6 miesiącach ten odsetek wzrósł do 9,1%.

Mniej aktywnych mikrofirm

Wzrost liczby zawieszonych mikrofirm spowodował, że na koniec czerwca liczba aktywnych (z punktu widzenia REGON-u) działalności gospodarczych mikrofirm była nieco mniejsza niż pół roku wcześniej.

Źródło: GUS

Za wzrostem liczby zawieszonych działalności może stać większa świadomość prowadzących działalność gospodarczą. Zwłaszcza początkującym przedsiębiorcom bardziej opłaca się zawieszenie niż likwidacja firmy, jeśli pojawiają się problemy np. z finansowaniem lub zbytem. Likwidacja firmy uniemożliwia skorzystanie z niższych stawek ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z przepisami, obniżone stawki przysługują tym, którzy nie prowadzili działalności przez ostatnie 5 lat, bez względu na to, jak długo funkcjonowała firma. Jeśli jednak ktoś zawiesi działalność a później ją ponownie uruchomi, to będzie płacił nadal stawki obniżone, o ile od chwili rejestracji firmy upłynęło mniej niż 2 lata.

Poza tym część przedsiębiorców decyduje się na zawieszenie działalności, aby w tym okresie nie płacić składek. Jeśli dla kogoś wakacje są martwym sezonem, to zawieszenie działalności na 2 miesiące pozwala zaoszczędzić 2 tys. zł. Warunkiem jest, aby przedsiębiorca nie zatrudniał żadnych pracowników.

Marek Siudaj, Tax Care, Tax Care
taxcare

Zawieszanie firmy