Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Podatek od prezentów na I Komunie Świętą - kiedy należy rozliczyć się z fiskusem?

Ewelina Czechowicz

Maj i czerwiec to miesiące, kiedy odbywają się uroczystości I Komunii Świętej. 8-9 latkowie otrzymują coraz droższe prezenty. Kiedy należy zgłosić ten fakt fiskusowi? Kto musi zapłacić podatek od darowizny? - wyjaśniamy

Często wartość prezentów otrzymywanych przez dzieci przekracza kilka tysięcy. Stąd niekiedy występuje obowiązek podatkowy. Do czynności przed urzędem skarbowym zobowiązani są w imieniu małoletnich dzieci ich rodzice lub opiekunowie prawni. 

Zgłoszenie darowizny może być podstawą do zwolnienia od podatku

Duża część prezentów otrzymanych przez dziecko na I komunię zostanie zwolniona od podatku, jednak aby się tak stało należy zgłosić fiskusowi fakt otrzymania darowizny. Do zgłoszenia służy druk SD-Z2, który złożyć należy w terminie do sześciu miesięcy licząc od daty darowizny. Dotyczy to jednak wyłącznie prezentów od wstępnych (rodziców, przysposabiających, dziadków, pradziadków), rodzeństwa, ojczyma i macochy.

Podatek od prezentów na I komunię świętą
Źródło: shutterstock.com

Trzeba pamiętać, że zgłoszenie darowizny nie jest konieczne, gdy wartość prezentu łącznie z innymi darowiznami od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym otrzymano prezent komunijny, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych. W ustawie o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2021 poz. 1043) ustawodawca wyróżnił trzy progi opodatkowania darowizn, zgodnie z obowiązującymi przepisami opodatkowaniu podlegają darowizny przekraczające:

  1. 9 637 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej (limit pięcioletni) (do tej grupy zaliczani są rodzice, dziadkowie, rodzeństwo oraz przybrani rodzice) 
  2. 7 276 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej (limit pięcioletni), (w II grupie znajduje się rodzeństwo rodziców, ich żony lub mężowie oraz ich dzieci) 
  3. 4 902 zł, jeśli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej (limit pięcioletni) – (w III grupie znajdują się pozostali krewni)

Jak zgłosić darowiznę fiskusowi?

Do zgłoszenia darowizny, którą otrzymało dziecko zobowiązani są rodzice lub opiekunowie prawni w imieniu swojego dziecka. Ważne jest terminowe zgłoszenie darowizny, należy dokonać formalności w ciągu 6 miesięcy od dnia otrzymania prezentu. Darowizna musi być udokumentowana. Jej zgłoszenia można dokonać przez Internet lub wysyłając deklaracje pocztą lub składając osobiście.  

Wysokość  podatku za prezenty komunijne

Złożenie formularza jest bezpłatne. W przypadku płacenia podatku od darowizn wszystko zależy od wartości prezentu oraz grupy podatkowej. Od 5000 zł darowizny dokonanej przez osobę z III grupy podatkowej należy zapłacić 12 zł podatku.  W przypadku otrzymania kwoty 10 000 zł od osoby z III grupy podatkowej należy zapłacić fiskusowi 612 zł. W przypadku kiedy dziecko otrzyma 10 000 zl od osoby z grupy II wysokość podatku do zapłaty od darowizny wynosi 191,00 zł.

Darowizna i spadekPodatki 2022Kwota wolna od podatku