Podatek cukrowy od 1 stycznia 2021 r.

Ewelina Czechowicz

W piątek 24 lipca 2020 r. Sejm przegłosował przesunięcie terminu wejścia w życie podatku cukrowego na 1 stycznia 2021 roku. Podatek cukrowy miał obowiązywać od 1 lipca tego roku, ale w nałożeniu nowej daniny przeszkodziła epidemia Covid-19.

Wprowadzenie podatku cukrowego ma na celu promocję prozdrowotnych zachowań konsumentów. Wysokość opłaty będzie uzależniona od ilości substancji słodzącej znajdującej się w napoju.

Opłata będzie się składać z dwóch części:

- 50 gr na litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz dodatkowej opłaty w postaci:

Dodatkowo zapłacą 10 groszy więcej, jeżeli w ich produktach znajduje się kofeina, tauryna lub guarana. Do tego zapłacą po 5 groszy za każdy nadmiarowy gram cukru w produkcie (o ile cukru jest więcej niż 5 gramów na 100 ml produktu).

Polska Federacja Producentów Żywności wskazuje, że wprowadzenie nowej opłaty wiąże się nie tylko z koniecznością podniesienia ceny napoju. Jej zdaniem, podatek uderzy w przedstawicieli całego łańcucha dostaw. Nie tylko w producentów, ale również rolników oraz przede wszystkim w mniej zamożne grupy konsumentów. Według Federacji, nowa opłata może spowodować podniesienie cen napojów w Polsce aż o 40 procent – czytamy w serwisie wiadomoscihandlowe.pl.

Zgodnie z ustawą opłata od napojów słodzonych w 96,5 proc. będzie stanowić przychód Narodowego Funduszu Zdrowia, a w 3,5 proc. dochód budżetu państwa. W przypadku alkoholi połowa pieniędzy z podatku trafi do NFZ, a połowa do gmin, w których prowadzona jest sprzedaż alkoholu. Autorzy przepisów szacują, że łączne wpływy z opłat powinny wynieść około 3 mld zł rocznie, z czego około 2,7 mld zł stanowiłyby wpływy do NFZ, 237 mln zł dla gmin oraz 168 mln zł dla budżetu państwa.

Inne podatki