Pobierz e-pity 2019

Piwa bezalkoholowe z podatkiem cukrowym. Piwo alkoholowe bez

Iwona Maczalska

Od 1 lipca zacznie obowiązywać nowa opłata, tzw. podatek cukrowy. Obejmie on swoim zasięgiem w szczególności napoje słodzone. Jak się okazuje z podatku zwolnione będą niektóre rodzaje piwa oraz wódki smakowe.

<< Rząd przyjął podatek cukrowy

Od lipca smakosze niektórych piw powinni liczyć się ze sporymi podwyżkami cen trunków. Napoje smakowe po wprowadzeniu podatku mają bowiem podrożeć przynajmniej o połowę. Cena najtańszych marek wzrośnie nawet o 100%. Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia – wszystko w trosce o zdrowie Polaków. Zbyt duża ilość spożywanego cukru powoduje bowiem nie tylko lawinowe tycie, lecz także liczne choroby.

Piwo bezalkoholowe z podatkiem, piwo alkoholowe i wódki smakowe bez

Jak się okazuje nie wszystkie piwa będą objęte nowym podatkiem cukrowym. Podwyżki cen dotkną wyłącznie piw bezalkoholowych, które w przeciwieństwie do piw alkoholowych bardzo często są sztucznie dosładzane. W przypadku piw alkoholowych i wódek (także tych smakowych) ciężko jest ocenić ich skład – producenci tych napojów nie muszą bowiem podawać na etykiecie konkretnego ich składu. Dzięki temu prawdopodobnie od lipca unikną płacenia dużego podatku cukrowego. Nasuwa się pytanie, czy takim posunięciem rządu wiele osób nie zrezygnuje z picia piwa typowo bezalkoholowego, na rzecz piwa alkoholowego, bądź piwa o małej zawartości alkoholu. Z całą pewnością będą one o wiele tańsze. 

Inne podatki