Pobierz e-pity 2019

PIT 2018 po zmianie nazwiska w 2017 roku

Iwona Maczalska 12.03.2014 10:00 (aktualizacja: )

2018-03-19

Podatnicy, którzy w 2017 roku wstąpili w związek małżeński i tym samym zmienili nazwisko często mają wątpliwości na jakie nazwisko złożyć PIT w 2018 roku. Wątpliwości dodatkowo budzi sam PIT-11, który został wystawiony również na stare nazwisko.

PIT 2018 po zmianie nazwiska w 2017 roku

PIT 2018 po zmianie nazwiska w 2017 roku / YAY foto

 

Do końca lutego każdy podatnik powinien otrzymać od swojego zakładu pracy druk PIT-11 z informacją o uzyskanych w 2017 roku dochodach. Oznacza to, że na dzień dzisiejszy wszyscy podatnicy powinni już mieć możliwość złożenia zeznania PIT za 2017 rok. Czy jednak po zmianie nazwiska w 2017 roku podatnik powinien złożyć PIT na stare, czy już na nowe nazwisko?

Czy poinformować fiskusa o zmianie nazwiska?

Podatnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej, posiadający numer PESEL nie ma obowiązku informowania fiskusa o zmianie danych osobowych, bowiem każda zmiana danych osobowych automatycznie przekazywana jest z rejestru PESEL do Centralnego Rejestru Podmiotów - Krajowej Ewidencji Podatników (CRP KEP).

Odmienna sytuacja ma jednak miejsce w przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą. Podatnicy Ci są zobowiązani dokonać aktualizacji danych osobowych w ciągu 7 dni od ich zmiany oraz powiadomić urząd skarbowy poprzez aktualizację formularza CEIDG.

Deklaracja PIT na nowe czy na stare nazwisko?

Jeżeli w trakcie roku podatkowego podatnik wstąpił w związek małżeński i zmienił nazwisko zobowiązany jest rozliczyć deklarację podatkową już na nowe nazwisko. Nawet wówczas, gdy dzień zawarcia związku małżeńskiego przypadał w samej końcówce roku.

W przypadku, gdy w ciągu roku podatnik uzyskiwał dochody z różnych źródeł może dojść do sytuacji, że w roku następnym otrzyma informacje PIT-11 zarówno na stare nazwisko, jak i nazwisko. W takim przypadku podatnik również powinien rozliczyć się wpisując w deklaracji podatkowej nowe nazwisko.

Iwona Maczalska, PIT.pl