Ostatnie dni na złożenie wniosku o zwolnienie z ZUS za okres marzec – maj 2020

Iwona Maczalska

Przedsiębiorcy chcący skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS za marzec, kwiecień i maj 2020 roku nie powinni z tym zwlekać. Ostateczny termin na wnioskowanie o zwolnienie mija bowiem 30 czerwca. Po tym terminie zwolnienie z ZUS prawdopodobnie nie będzie kontynuowane.

» Na PUE ZUS podgląd szczegółów wniosków o zwolnienie ze składek ZUS. Instrukcja

Tylko do 30 czerwca przedsiębiorcy mają czas na wystąpienie z wnioskiem o przyznanie zwolnienia z opłacania składek ZUS w okresie marzec – maj 2020 roku, w ramach Tarczy antykryzysowej. Choć pojawił się apel o kontynuację zwolnienia z ZUS w najbliższych miesiącach – nie ma jeszcze potwierdzonej informacji, by rząd pracował nad wydłużeniem okresu zwolnienia ze składek.

» Wniosek o zwolnienie z ZUS utrudnia uzyskanie finansowania z PFR

Wnioski o zwolnienie z ZUS tylko do 30 czerwca

Wnioski RDZ o zwolnienie ze składek ZUS za marzec, kwiecień, maj 2020 roku można składać najpóźniej do dnia 30 czerwca. Aby skorzystać ze zwolnienia przedsiębiorca nie musi osobiście udawać się do oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Może to zrobić szybko i wygodnie korzystając z Platformy Usług Elektronicznych PUE, gdzie można wypełnić wniosek i wysłać go do ZUS.  

O terminie 30 czerwca przypomina również Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dzisiejszym tweecie:

Źródło: twitter.com/zus_pl

Apel rzecznika MŚP o kontynuację zwolnienia z ZUS dla przedsiębiorców

Wiele firm nadal skarży się na problemy z płynnością finansową. Przed nimi ciężki okres - lipiec, w którym nastąpi dodatkowo obowiązek przekazania pierwszej po zwolnieniu wpłaty składek do ZUS. Na pomoc pośpieszył Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, który wystąpił z apelem do rządu o kontynuację zwolnienia z ZUS jeszcze przez kilka miesięcy. Miałoby odbywać się to na zupełnie nowych zasadach. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule ,, Kontynuacja zwolnienia z ZUS w ramach Tarczy na nowych zasadach – apel rzecznika MŚP”.

Zwolnienia z ZUSKoronawirus w Polsce