Ostatni dzwonek na złożenie PIT za 2012 rok przez podatników

25.04.2013 09:00 (aktualizacja: )

Iwona KarkusWe wtorek 30 kwietnia wypada ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem zarówno przez osoby fizyczne jak i przez przedsiębiorców. Osoby rozliczające się z urzędem skarbowym na ostatnią chwilę powinny pamiętać o różnych trudnościach jakie się z tym wiążą.

Do końca terminu rocznych rozliczeń PIT zostało sześć dni. Większość podatników swoje zeznania ma już za sobą, lecz są i tacy, którzy złożą je ostatniego dnia. Rozliczając się z urzędem skarbowym na ostatnią chwilę warto wziąć pod uwagę różne niedogodności jakie się z tym wiążą.

Zapraszamy na bezpłatne dyżury
podatkowe
. Kolejne konsultacje
już 30 kwietnia.

Problemy  z rozliczeniem PIT przez Internet w dniu 30 kwietnia

Kto jeszcze nie wypełnił swojego PIT-a, powinien się pospieszyć . Deklarację PIT możemy wypełnić za pomocą jednego z wielu dostępnych programów do rozliczeń rocznych i wysłać taki PIT przez Internet. To najprostszy i najszybszy sposób. Jednak i tego nie warto zostawiać na ostatnie godziny przed północą 30 kwietnia. Obciążenie serwerów może spowodować, że deklaracja trafi do organu podatkowego już po północy.

UPO otrzymane po 30 kwietnia

Wysyłając PIT przez internet nie zapomnij o pobraniu dokumentu UPO będącego urzędowym poświadczeniem złożenia rocznego rozliczenia PIT za ubiegły rok podatkowy. UPO jest jedynym poświadczeniem dla fiskusa potwierdzającym złożenie przez podatnika elektronicznego zeznania. Jeżeli PIT zostanie złożony on-line dopiero 30 kwietnia, to UPO może zostać wydane podatnikowi dopiero 1 maja lub później.

PIT tradycyjny w urzędzie skarbowym po terminie

Jednym z najbezpieczniejszych sposobów składania rocznego rozliczenia PIT na ostatnią chwilę  jest skorzystanie z usługi operatora publicznego - Poczty Polskiej. Jeżeli druk  został wysłany do US w dniu 30 kwietnia i dotarł tam po terminie – to dniem złożenia zeznania będzie dzień wysłania zgodny z datą pieczątki na potwierdzeniu nadania. Taki PIT uznaje się zatem za złożony terminowo.

Niestety problem pojawi się w przypadku skorzystania z usług operatorów prywatnych, których czas dostarczenia wysyłki może uniemożliwić dotrzymanie terminu. Jeśli deklaracja dotrze do Urzędu po terminie –organ może ukarać podatnika mandatem karnym.

Iwona Karkus
PIT.pl