Sejm uchwalił nowe przepisy. Od lipca 2023 r. wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn

Zaległy podatek podlega wpłacie na rzecz organu skarbowego po podwyższeniu go o naliczone odsetki za zwłokę. Problemem pozostaje, czy przelewy powinny być realizowane osobno, czy też łącznie na kwotę zaległości plus odsetek, a także czy wybierać osobny numer rachunku dla odsetek i jak je oznaczać na dowodzie przelewu (jak zatytułować przelew).
Odsetki od zaległości podatkowych – numer konta, zasady wypełniania druku przelewu odsetek / YAY foto
Podatnik może postąpić w sposób dowolny – zrealizować dwa przelewy – rozdzielając kwotę wyliczonych odsetek od kwoty zaległości lub jeden, na łączną kwotę, jaką powinien zapłacić, zawierającą w sobie odsetki za zwłokę. Organ wpłaty na jego rachunek rozlicza zgodnie z następującą zasadą:
Jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim, w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę.
W efekcie zarówno jeden, jak i dwa przelewy na rzecz organu skarbowego zostaną rozliczone w ten sam sposób. Często osobnych przelewów dokonuje się wyłącznie dla celów porządkowych – by pamiętać, ile wyliczało się samodzielnie odsetek. Jak zostało jednak wskazane powyżej – jest to nieobowiązkowe.
Zarówno kwota zaległości, jak i kwota odsetek wynikają z tego samego zobowiązania podatkowego. W tytule przelewu podawać należy zatem ten sam rodzaj zobowiązania. Nie należy natomiast odsetek określać inaczej, w szczególności nie należy ich osobno opisywać.
Sytuacja, która ma często miejsce to łączenie przelewu na podatek roczny (PIT, CIT) z odsetkami za zwłokę z tytułu niezapłaconych w trakcie roku zaliczek na podatek. W tym przypadku zasadę stosuje się tak samo. Wynika to z faktu, że przelewy na rzecz zaliczek na podatek oznacza się w taki sam sposób, co podatek roczny (w szczególności nie należy obecnie używać oznaczenia stosowanego dawniej - PIT-5), a jedynie data przelewu decyduje, czy zapłata jest uznawana na poczet zaliczek czy rozliczenia rocznego. Jeśli jest ona dokonana do 20 styczni – wówczas traktuje się ją jako zapłatę zaliczki, jeśli po tym terminie – jako wpłatę rocznego podatku PIT.
W efekcie płacąc zaliczki na podatek, płacąc podatek roczny a także odsetki z tytułu zaliczek wpłacanych nieterminowo lub podatku rocznego płaconego nieterminowo – oznaczenie brzmieć będzie tak samo, np. PIT-36 – 17R (wpłata na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych za 2017 rok, rozliczanego poprzez PIT-36 – a zatem również zaliczek na podatek obejmujących to zeznanie. W zakresie kolejnych płatności stosuje się następującą zasadę:
Jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania z różnych tytułów, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet podatku, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności, chyba że podatnik wskaże, na poczet którego zobowiązania dokonuje wpłaty.
Wskazując zatem w tytule przelewu PIT-36 podatnik ustala, że nie zostanie z tego pobrana np. należność na poczet podatku VAT. Natomiast w zakresie zaliczek stosowana jest zasada, zgodnie z którą:
Jeżeli na podatniku ciążą zobowiązania z tytułu zaliczek na podatek, dokonaną wpłatę zalicza się na poczet zaliczki, począwszy od zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności.
Nie ma zatem konieczności, by odsetki przelewać na inne konto bankowe niż zaległość podatkową. Zastosować należy ten sam numer rachunku.
Piotr Szulczewski, PIT.pl