Od kiedy będzie obowiązywało przesyłanie jednolitego pliku ubezpieczeniowego (JPU)?

Iwona Maczalska

ZUS pracuje nad zmianami w rozliczaniu składek ZUS. W niedalekim czasie pojawić ma się również Jednolity Plik Ubezpieczeniowy. Od kiedy zacznie on obowiązywać? ZUS podał termin.

» ZUS szykuje Jednolity Plik Ubezpieczeniowy. Co się zmieni?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapowiada zakrojoną na szeroką skalę akcję zmian w rozliczaniu składek ZUS oraz w wypłacie zasiłków. Nowy program e-rozliczenia i e-zasiłki będzie realizowany w ramach nowej strategii zmian w ZUS na lata 2021-2025. Wiemy już, że przedsiębiorcy będą musieli zmierzyć się z Jednolitym Plikiem Ubezpieczeniowym (JPU). Czym jest plik JPU i od kiedy zacznie obowiązywać?

Jednolity Plik Ubezpieczeniowy JPU

Źródło: shutterstock

Co to jest Jednolity Plik Ubezpieczeniowy (JPU)?

Kluczową zmianą, zapowiedzianą przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest wprowadzenie Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego. To dzięki niemu Zakład będzie miał możliwość przejęcia na siebie obowiązku comiesięcznego rozliczania składek opłacanych przez płatników. Pracodawcy po wprowadzeniu Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego, nie będą już musieli wypełniać ani wysyłać do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych, wszystkie dane zostaną automatycznie pobierane do pliku, który przekaże Zakładowi płatnik składek ZUS. Dla przykładu pracodawca w formie pliku JPU będzie przekazywał do ZUS informacje o przychodach zatrudnionych pracowników. Na tej podstawie ZUS ustali podstawę wymiaru składek i należne do zapłaty składki.

» ZUS pomoże firmom i rozliczy składki

Plik JPU płatników składek. Od kiedy zacznie obowiązywać?

Zmiany w zakresie Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego będą wprowadzane systematycznie. Jak informuje ZUS na swojej stronie internetowej ,, Zmiany będziemy wprowadzać stopniowo. Wstępny harmonogram zakłada, że zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgłoszenia płatników składek i wyrejestrowania według nowych zasad będą procedowane od 1 stycznia 2023 r. Przejmiemy rozliczenia osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą od kwietnia 2023 r. W przypadku płatników składek zatrudniających:

  • do 20 ubezpieczonych rozliczymy pierwsze składki za listopad 2023 r.,
  • do 50 ubezpieczonych rozliczymy pierwsze składki za grudzień 2023 r.,
  • 50 i więcej ubezpieczonych rozliczymy pierwsze składki za styczeń 2024 r.

ZUS