Od 2019 roku nowa usługa MF: Twój e-PIT

Iwona Maczalska 28.05.2018 12:11 (aktualizacja: )

Od 2019 roku pojawią się kolejne udogodnienia w składaniu rocznych rozliczeń PIT. Jak poinformowała minister Teresa Czerwińska od 2019 roku MF planuje wprowadzić nową usługę tzw. ,,Twój e-PIT”.

Na poniedziałkowej Konferencji Minister Finansów Teresa Czerwińska zdradziła szczegóły zmian, jakie mają być kolejnym etapem realizacji strategii Ministerstwa Finansów dotyczącej tzw. prostych, przyjaznych i przejrzystych podatków. Jedną z kluczowych zmian będzie wprowadzenie nowej usługi ,,Twój e-PIT”.

 

PIT podatnika przygotowany przez KAS

Głównym założeniem usługi ,,Twój e-PIT” jest zwolnienie podatnika z dotychczas ciążącego na niego obowiązku wypełniania wniosków i składania deklaracji by rozliczyć roczne zeznanie PIT. W myśl zmian to właśnie Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie informacji otrzymanych od płatników będzie przygotowywała oraz udostępniała podatnikowi na Portalu Podatkowym jego zeznanie podatkowe. Zeznanie to będzie automatycznie rozliczane, a podatnik będzie miał prawo sprawdzenia poprawności przygotowanego zeznania oraz jego zaakceptowania.

 

,,Twój e-PIT” dla niektórych podatników już od 2019 roku

Z wypełnionego przez KAS w 2019 roku zeznania skorzystać będą mogli podatnicy rozliczający się na druku PIT-37 i PIT-38. Osoby prowadzące działalność gospodarczą (PIT-36, PIT-36L) z usługi ,,Twój e-PIT” skorzystają dopiero w 2020 roku.

 

/ na podstawie PAP

Twój e-PITRozliczenie roczne