Od 1 października koniec z zerową stawką akcyzy dla płynu do e-papierosów

Ewelina Czechowicz

Od czwartku 1 października obowiązuje akcyza na płyn do papierosów. Cena  płynu do e-papierosów znacząco wzrośnie. Akcyzą został objęty został płyn do e-papierosów, zarówno ten zawierający nikotynę, jak i ten bez nikotyny.  Rząd twierdzi, że zmiana podyktowana jest polityką prozdrowotną. Ile trzeba będzie zapłacić?

Akcyza na e-papierosy od 1 lutego 2018 r. do 30 czerwca 2020 r. miała zerową stawkę. Pandemia koronowirusa odsunęła wejście jej w życie o 3 miesiące, do 1 października. Od 1 października przepisy już obowiązują i płyn do e-papierosów jest nią objęty.

Wyższa akcyza na płyn do epapierosa

Źródło: shutterstock

Akcyza na e-papierosów w innych państwach

Poza Polską jak podaje resort finansów akcyzę na płyn do papierosów elektronicznych stosuje 13 krajów. Wyższy podatek, bo od 0,18 do 0,32 euro za 1 ml, nałożyło sześć krajów UE. Wśród nich są: Słowenia, Szwecja, Estonia, Finlandia i Portugalia. W Danii toczą się prace legislacyjne, które zakładają opodatkowanie od 1 lipca 2022 roku. Na podobnym do Polski poziomie - od 0,1 do 0,13 euro za 1 ml płynu - stawki określiły cztery kraje. Pozostałe cztery mają stawki w przedziale od 0 - Chorwacja, do 0,08 euro za 1 ml - Włochy.

Ile wynosi stawka akcyzy

W Polsce stawka akcyzy od płynu do e-papierosów wynosi 0,55 zł za 1 ml. Oznacza to że akcyza za litr płynu do e-papierosów wynosi 550 zł.  Przed wprowadzeniem akcyzy tzw. baza o pojemności 100 ml  kosztowała 8zł, obecnie wzrośnie do 76 zł (co daje wzrost o 846%), tzw. premix 50ml kosztujący 19,9zł wzrośnie do prawie 54zł, a liquid 10ml kosztujący 6zł, wzrośnie do prawie 13zł.

Akcyza tylko na wyroby konsumowane w Polsce

Jak zaznacza Ministerstwo Finansów  w stosunku do płynu do papierosów elektronicznych wysyłanych poza Polskę, podmioty nadal nie będą obciążone akcyzą, ponieważ podatek ten dotyczy wyłącznie wyrobów skonsumowanych na terytorium naszego kraju.

Znaki akcyzy na płyn do e-papierosów

Zgodnie z informacjami jakie przekazało Ministerstwo Finansów do końca tego roku obowiązuje zwolnienie z obowiązku oznaczania podatkowymi znakami akcyzy płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Oznacza to, że posiadacze tych wyrobów, wprowadzonych do obrotu do 31 grudnia 2020 roku, a przeznaczonych do sprzedaży, będą mieli czas na wyprzedaż swoich wyrobów do 30 kwietnia 2021 roku, bez konieczności oznaczania ich banderolami legalizacyjnymi. Dodatkowo Ministerstwo Finansów przygotowuje nowy wzór banderol na płyn do papierosów elektronicznych.

 

Inne podatki