Nowe usługi dla komorników w e-Urzędzie Skarbowym

Redakcja PIT.pl

Resort finansów poinformował o udostępnieniu nowych funkcji w e-Urzędzie Skarbowym. Nowością jest pakiet Konta Komornika. Nowa usługa polega automatyzacji obsługi wniosków komorników sądowych o udostępnienie informacji.

» Usługi dla komorników w e-Urzędzie Skarbowym

Jak wyjaśnia szefowa KAS Anna Chałupa: Ustrukturyzowanie wniosku o udzielenie informacji, wprowadzone zmiany legislacyjne oraz zaawansowana automatyzacja pozwoliły nam na udostępnienie pierwszej e-usługi dla komorników. Jeżeli wniosek komornika dotyczy danych zawartych w systemach Krajowej Administracji Skarbowej i nie wymaga dodatkowej analizy, jego obsługa trwa zaledwie kilka minut. Zmieniliśmy również zasady naliczania opłat za udzielenie informacji. W przypadku wniosków, których zakres pozwala na obsługę w pełni automatyczną, opłaty te nie są naliczane.

Nowa usługa dla Komorników

Obsługa wniosków komorników jest pierwszą usługą e-Urzędu Skarbowego udostępnioną w nowej formie - za pośrednictwem API e-US. Oznacza to, że komornicy sądowi wysyłają ustrukturyzowane wnioski za pomocą systemu, w którym prowadzą postępowania i odbierają odpowiedzi tą samą drogą. Jest to możliwe dzięki komunikacji i wymianie danych między systemami.

Nowe usługi w e-Urzędzie Skarbowym

Źródło: shutterstock

Kolejne e-usługi dla komorników

Automatyzacja przyjmowania i udzielania odpowiedzi na wnioski o udostępnienie informacji jest pierwszą z usług, które będą się składały na pakiet Konta Komornika w e-Urzędzie Skarbowym. W przygotowaniu są kolejne usługi dla komorników, które pozwolą na przesyłanie zajęć wierzytelności oraz pozostałej korespondencji w sprawach zajęć."

Na podstawie mf.gov.pl

Inne podatki