Nowa wersja struktury JPK_FA(3)

30.10.2019 09:09 (aktualizacja: )

Opublikowano nową wersję struktury faktury VAT-JPK_FA(3) dla ksiąg podatkowych i dowodów księgowych, która będzie obowiązywać od 1 listopada 2019 r. Organy podatkowe będą mogły jej żądać od 2 grudnia 2019 r.

PlikPobierzOpis
JPK_FA (3) (faktury VAT)aktywny skoroszyt excellgeneruje pliki JPK za dowolny okres na podstawie danych wpisanych w arkusze Excela. Obsługa wymaga od użytkownika jedynie znajomości podstaw MS Excel. Dodatkowo może służyć do weryfikacji, edycji i scalania otrzymanych z innych źródeł plików JPK.

Struktura JPK_FA(3) została opublikowana w związku z nowymi regulacjami, dotyczącymi faktur VAT w zakresie mechanizmu podzielonej płatności, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 13 września 2019 r. poz. 1751).

Dodatkowo w nowej wersji struktury wprowadzono zmiany dotyczące raportowania faktur w walutach obcych i faktur zaliczkowych, które były postulowane przez podatników.

Na stronie została zamieszczona również dokumentacja struktury w formacie pdf wraz ze spisem zmian do poprzedniej wersji struktury JPK_FA(2).

Dokumentacja i struktury JPK są dostępne na stronie Ministerstwa Finansów – Krajowej Administracji Skarbowej.

Źródło: MF

JPK Jednolity Plik KontrolnyPłatność podzielonaFaktura