Nowa ulga podatkowa. Rząd szuka sposobu, by zachęcić Polaków do powrotu do kraju

Ewelina Czechowicz

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić ulgę podatkową dla Polaków, którzy zdecydują się wrócić do kraju i płacić tu podatki. Po ograniczeniu przepisów, które dotyczą ulgi abolicyjnej dla Polaków pracujących za granicą, ma zostać wprowadzona ulga podatkowa dla wracających do Polski. Jak mają wyglądać nowe przepisy? I co planuje rząd dla emigrantów? 

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem, którego celem będzie zachęcenie Polaków do powrotu z emigracji finansowej oraz płacenie podatków w kraju - informuje serwis money.pl.

Ulga podatkowa dla wracających Polaków. Co szykuje rząd?

Ulga podatkowa miałaby działać tylko przez pierwsze dwa lata. Wracający emigrant, miałby skorzystać z preferencji, i liczyć na 50 proc. niższy podatek dochodowy przez pierwsze dwa lata po powrocie do Polski. Zgodnie z założeniami ulga miałaby być naliczana dopiero przyrocznym zeznaniu podatkowym.

nowa ulga podatkowa dla emigrantów wracających do Polski

Źródło: shutterstock

Ile mniej miałby zapłacić wracający emigrant? 

W pierwszym roku trzeba by zapłacić podatek w pełnej wysokości, np. 10 tys. zł. W sytuacji gdy w następnym roku podatek znów miałby wynieść 10 tys. zł podatnik miałby zapłacić jego połowę, czyli 5 tys. zł. W trzecim roku gdy znów do zapłaty byłaby kwota 10 tys. zł ulga wynosić miałaby połowę z poprzednio zapłaconej kwoty, czyli  do odliczenia byłby kwota 2.5 tys. zł. 

Kto miałby skorzystać z ulgi?

Z ulgi miałby skorzystać przede wszystkim osoby które aktualnie przebywają w Wielkiej Brytanii. Z  uwagi na Brexit, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 roku, zaostrzone będzie prawo pobytu dla obcokrajowców. W 2018 roku liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii wynosiła szacunkowo 905.000 osób. 

Podatek PIT