Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Nowa Ordynacja Podatkowa zmienia podejście urzędników do podatników

Mediacje w postępowaniu podatkowym, powołanie Rzecznika Praw Podatnika, ściąganie podatków od faktycznego zysku, a także zwiększenie stopnia świadomości podatkowej to istotne założenia Nowej Ordynacji Podatkowej.

 

<< Nowa Ordynacja Podatkowa - MF o nadchodzących zmianach >>

 

Dyskusja nad efektami, które ma wprowadzić dokument, odbyła się podczas seminarium Pracodawców RP pt. „Uszczelnianie systemu podatkowego i Nowa Ordynacja Podatkowa – wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej”.

 

Co się zmieni?

– Nowa Ordynacja Podatkowa będzie efektem ewolucyjnych zmian, korzystnych dla pracodawców i przedsiębiorców – ocenił Filip Świtała, Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego w Ministerstwie Finansów. – Dokument zmienia przede wszystkim podejście urzędników do podatników na bardziej partnerskie. Ponadto zawiera kilka całkiem nowych instytucji, a jest tylko o 10 proc. obszerniejsza niż stara – podkreślił Świtała.

Dyrektor Departamentu Systemu Podatkowego zadeklarował też, że dzięki umowie o współdziałaniu ( cooperative compliance ) podatnicy odczują, że organy podatkowe rozumieją specyfikę ich działalności. Ponadto Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić do postępowania podatkowego mediację. Inne rozwiązania w Nowej Ordynacji Podatkowej to m.in. umowa podatkowa, konsultacja skutków podatkowych transakcji, katalog praw i obowiązków podatnika oraz uproszczone postępowanie podatkowe.

 

Podatnicy będą mieli rzecznika

W ramach nowych przepisów powołany zostanie Rzecznik Praw Podatnika. Instytucja ta będzie pełnić dwie funkcje: ingerencyjną, obejmującą udział w postępowaniach i przedstawianie Ministrowi Finansów wniosków o uchylenie decyzji oraz diagnostyczną, polegającą na identyfikacji przyczyn problemów ze stosowaniem przepisów podatkowych.

Prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic, członek Komitetu Podatkowego Pracodawców RP, podkreśliła znaczenie skutecznego komunikowania celów resortu finansów. – W podatnikach często rośnie opór, bo nie wiedzą, jakie są intencje ustawodawców. Stopień świadomości podatkowej polskiego społeczeństwa jest bardzo niski. Dobrze, że Ministerstwo Finansów stara się to zmienić – powiedziała.

– Najlepsze przepisy niewiele dadzą, jeśli urzędnicy nie będą mieć stosownych kompetencji i nie będą gotowi traktować podatników po partnersku. Do tego konieczne jest odpowiednie wynagradzanie pracowników administracji – zaznaczyła. – Jeśli chodzi o założenia i intencje Nowej Ordynacji Podatkowej, to trzeba podkreślić, że decydować będzie sposób stosowania przepisów przez urzędników – zgodził się doradca podatkowy dr Mariusz Cieśla.

 

System podatkowy zostanie uszczelniony

Dyrektor Świtała zaprezentował też cele uszczelniania systemu podatkowego. Należą do nich ściąganie podatków od faktycznego zysku, uczciwa konkurencja bez przewag wynikających z optymalizacji, a także zapewnienie podmiotom bezpieczeństwa i trafna analiza danych.

Przede wszystkim jednak Ministerstwo Finansów chce zmienić profil usług doradztwa podatkowego oraz wzmocnić dialog z podatnikami i organizacjami branżowymi. – Chcemy przekierować usługi doradztwa podatkowego z optymalizacji na compliance, czyli zgodność z przepisami – zadeklarował Świtała. – Stawiamy na dialog z podatnikami, w tym z organizacjami pracodawców, by lepiej komunikować nasze intencje i wsłuchiwać się w uwagi płatników podatków – dodał.

Obecnie projekt nowej ordynacji jest w trakcie konsultacji wewnątrzresortowych. Po ich przeprowadzeniu rozpoczną się konsultacje publiczne, a po uwzględnieniu zgłoszonych tam uwag projekt zostanie skierowany do Sejmu – Ministerstwo Finansów planuje, że stanie się to już jesienią.

 

Źródło: Pracodawcy RP