Nie czekaj na MF. Rozlicz PIT-11 i PIT-28 za 2015 rok w programie PIT FORMAT

Katarzyna Sudaj 15.01.2016 11:00 (aktualizacja: )

Ministerstwo Finansów nadal nie udostępniło wszystkich aktywnych wzorów deklaracji PIT za 2015 rok do wysyłki elektronicznej za pośrednictwem aplikacji e-Deklaracje.gov.pl. Także tych najważniejszych w tej chwili, gdyż termin ich złożenia mija 1 lutego 2016 roku. Podatnicy niecierpliwie wypatrują formularza PIT-16A dla karty podatkowej.

Nie czekaj na MF. Rozlicz PIT-11, PIT-16A i PIT-28 w programie PIT FORMAT

Źródło: FORUM

Na stronie MF nadal [stan na godz. 10:48, 15 stycznia 2016 r.] nie ma najważniejszych aktywnych deklaracji PIT – czyli tych, które trzeba rozliczyć w ustawowym terminie do końca stycznia. Podatnicy, którzy chcą za pośrednictwem aplikacji e-deklaracje.gov.pl rozliczyć i wysłać PIT-16A (karta podatkowa) lub PIT-28 (ryczałt, najem prywatny) nie mogą skorzystać z tej opcji i denerwują się. 

 
Źródło własne

Zostało niewiele ponad dwa tygodnie, a wczoraj wieczorem strona MF, na której miały być dostępne formularze nie działała w ogóle.

 
Źródło własne

Na stronie ministerstwa dostępne są formularze tylko do wydruku i przesłania do urzędu skarbowego w tradycyjnej formie papierowej. Jednak jak słusznie zauważają podatnicy, nie każdy może się tak rozliczyć. Firmy zatrudniające powyżej pięciu pracowników i biura rachunkowe mają obowiązek przesłać deklaracje w formie elektronicznej.

Źródło własne

Ilość komentarzy czytelników PIT.pl pod naszym artykułem z początku tego tygodnia, o tym, że bardzo późno w tym roku MF udostępniło schematy xml potrzebne w programach do elektronicznej wysyłki rocznych deklaracji PIT online, wskazuje na ogromne zainteresowanie tematem. Podatnicy denerwują się opóźnieniami i są poważnie zaniepokojeni. Zwłaszcza księgowe i biura rachunkowe, które rozliczają duże ilości PIT-11 za pracowników. Boją się bardzo prawdopodobnych okresów przerwy w możliwości wysyłki online, gdy wszyscy w krótkim czasie będą próbowali przesłać swoje PIT-y i serwery Mf będą zbyt obciążone.

 

 

 

Problemy z pobraniem UPO

Teraz, gdy Ministerstwo Finansów udostępniło już kilka pierwszych wzorów np. PIT-28 czy też PIT-37, okazuje się, że podatnicy mają problemy z pobraniem UPO, czyli Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Bez tego dokumentu nie udowodnią przed urzędem skarbowym, że rozliczyli PIT.

 
Źródło własne
 
Źródło własne

Niektórzy radzą, jak poradzić sobie z pobraniem UPO: 

 
Źródło własne

Pobierz i rozlicz interaktywny PIT-16A

Nie czekaj na Ministerstwo Finansów. Pobierz interaktywny formularz PIT-16A i wyslij deklarację dla podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

Bezpłatne  SMS Opis deklaracji
PIT-16A (9) Deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego

Skorzystaj z bezpłatnego programu do rozliczeń PIT, także PIT-11

Szkoda nerwów. Podpowiadamy, że już teraz można rozliczyć i co najważniejsze - wysłać online - swoją deklarację PIT za pośrednictwem bezpłatnego programu do rozliczeń rocznych PIT FORMAT. Nowością jest to, że w tym roku program PIT FORMAT zawiera komplet formularzy dla firm: PIT-11, PIT-40, PIT-4R i PIT-8AR.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl