Nie będzie żadnych kar za PIT po terminie. Byle zdążyć do ...

Katarzyna Sudaj 26.03.2020 08:51 (aktualizacja: )

W pakiecie rozwiązań dla tarczy antykryzysowej rząd nie uwzględnił zapowiadanego wydłużenia terminu na rozliczenia roczne PIT za 2019 rok. Minister finansów zaznaczył, że w przypadku rocznych deklaracji PIT nie będzie żadnych sankcji, jeżeli ktoś złoży je po terminie.

Pamiętamy zapowiedź szefa resortu finansów Tadeusza Kościńskiego sprzed tygodnia, gdy na pierwszej konferencji prasowej dotyczącej tarczy antykryzysowej zapowiedział wydłużenie terminu na rozliczenia roczne PIT o jeden, a może nawet dwa miesiące. 

W środę na koniec dnia podano do publicznej informacji, że rząd zaakceptował rozwiązania zawarte w pakiecie dotyczącym tarczy antykryzysowej. W czwartek te propozycje zostaną skonsultowane z opozycją.

PIT za 2019 rok do 30 maja

PIT do 30 maja

Źródło: Twitter, MF

Podsumowując te rozwiązania, minister finansów powiedział, że w przypadku rocznych deklaracji PITnie będzie żadnych sankcji, jeżeli ktoś złoży je po terminie – do końca maja.

Zaliczki na PIT pracowników zostaną przesunięte o 3 miesiące

Szef resortu finansów poinformował, że zaliczki na PIT pracowników zostaną przesunięte o 3 miesiące. 

» Odroczenia płatności PIT tylko dla pracodawców

Powstanie także formularz wniosku np. o umorzenie podatku, a wniosek zostanie automatycznie przekazany do urzędu skarbowego. Jak zaznaczył Tadeusz Kościński, firmy będą mogły występować do urzędów skarbowych z wnioskami o rozłożenie podatku na raty, przesunięcie terminu, a nawet całkowite umorzenie należności.

Koronawirus w PolsceRozliczenie roczneWspólne rozliczenie PITPIT-36PIT-37Odliczenia w PITKorekta PIT