Nadpłata rocznej składki zdrowotnej - ostatni dzień na złożenie wniosku o zwrot

Ewelina Czechowicz

Płatnicy składek ZUS mają ostatnie dni na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej, termin na wysłanie wniosku upływa już 1 czerwca 2023 r.

1 czerwca 2023 r. – ostatnim dniem na wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Zgodnie z przepisami 1 czerwca 2023 r. jest ostatnim dniem na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek zostanie automatycznie utworzony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Należy przygotowany dokument sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać go do ZUS-u.

ZUS: do 1 czerwca należy wysłać wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej — PIT.pl

Jak wysłać wniosek o zwrot nadpłaty

Wniosek o zwrot nadpłaty płatnicy znajdą na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika/ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek o zwrot na PUE ZUS jest udostępniany w widoku Dokumenty i wiadomości, sekcja dokumenty robocze.

Jak wysłać wniosek pisaliśmy w artykule: Weryfikacja i wysyłka wniosku RZS-R o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2022 r. - PIT.pl

Nadpłata rocznej składki zdrowotnej - ostatnie 2 dni na złożenie wniosku o zwrot

Źródło: Shutterstock

Brak wniosku o zwrot nadpłaty na PUE

Od 30 maja 2023 r. płatnicy mogą samodzielnie wygenerować wniosek RZS-R. Dokument ten należy wypełnić, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Edytowany wniosek należy wypełnić. Dokument daje możliwość dodania ręcznie numeru rachunku, na który ZUS ma zwrócić nadpłatę składki zdrowotnej.

Nadpłata rocznej składki zdrowotnej wywoła skutki w PIT za 2023 r. - PIT.pl

Konsekwencje braku wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej

Jak wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski: Jeśli płatnik podjął decyzję i nie złożył wniosku o zwrot nadpłaty rocznej (RZS-R) w określonym terminie, tj. do 1 czerwca i nie posiada zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, ZUS rozliczy tę nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023.

W sytuacji kiedy płatnik wyśle do 1 czerwca 2023 r. wniosek o zwrot nadpłaty, ZUS przekaże ją na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.

Składka zdrowotnaRozliczenie roczneZUSNiski ZUS