MF: rekordowe 1,5 mld zł dla OPP z PIT w 2023 roku

Katarzyna Sudaj

Na dzisiejszym podsumowania rozliczeń PIT za 2022 rok wiceminister finansów zastępca szefa KAS Anny Chałupa zapowiedziała, że to będzie rekordowy rok dla OPP. Według dotychczasowych podsumowań do organizacji pożytku publicznego z deklaracji rocznych w ramach 1,5% podatku trafi 1,5 mld zł!


Źródło: PIT.pl screen własny ze spotkania online

Na porannym spotkaniu prasowym, na które resort finansów zaprosił na godz. 10 na transmisję online, szefowie departmentu podatków podsumowali rozliczenia roczne PIT za 2022 rok. Mówiono o rosnącej popularności usługi Twój e-PIT i dalszych planach na jej rozwój.
Sporo miejsca wiceminister finansów zastępca szefa KAS Anny Chałupa poświęciła sprawie 1,5% podatku z PIT dla OPP. Suma 1,5 mld zł robi wrażenie. Przypomnimy, że rok temu do OPP trafiło 1mld 114mln zł. 

Kwoty dla OPP przekazane w 2022 r.

Średnia kwota zadeklarowana przez podatników w zeznanniu PIT to 242,84 zł podatku dla OPP. Rok wcześniej, w 2022 roku przeciętna kwota przekazana z PIT za 2021 rok na rzecz tych organizacji wyniosła 70 zł, czyli mamy wzrost 3,5-krotny.

Jednak nie od dziś wiadomo, że średnia to wielkość arytmetyczna.

Rekordzista dał 750 tys. zł na OPP

Wrażenie robi najwyższa wskazana suma 1,5% podatku - to 750 tys. zł! Wskazano ją w deklaracji PIT-38 czyli w zeznaniu podatkowym dotyczącym transakcji na giełdzie, papierów wartościowych i udziałów w spółkach. 

To zadeklarowane kwoty. Do 30 czerwca muszą być uregulowane należności podatkowe

Aby naczelnicy US i KAS mogli przekazać wskazane sumy podatków dla organizacji pożytku publicznego - najpóźniej do 30 czerwca muszą być uzupełnione wszystkie dane i uregulowane należne podatki. Organizacje pożytku publicznegodo 30 czerwca 2023 roku muszą zgłosić do urzędu skarbowego aktualny rachunek bankowy.

1 procent dla OPPRozliczenie roczneOdliczenia w PIT