Do kiedy pracodawca musi dostarczyć PIT-11 za 2020 rok?

Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną, w której odniosło się do rozbieżnych interpretacji w zakresie zaliczania do źródeł przychodów, kwot pochodzących z udostępniania powierzchni reklamowych na stronach internetowych.
W dotychczas prezentowanym stanowisku Ministerstwo Finansów bazowało na kwalifikowaniu przychodów z udostępniania powierzchni na stronach internetowych do tzw. innych źródeł przychodów. Wynikało to z faktu, że strona internetowa nie jest przedmiotem materialnym, a zatem nie jest rzeczą, a do takich właśnie mają zastosowanie umowy najmu czy dzierżawy.
Źródło: Thinkstock
Orzecznictwo sądów administracyjnych ukształtowało odmienną linię interpretacji. W swoich wyrokach sądy uznały, że wynagrodzenie otrzymywane przez osobę zarządzającą stroną internetową z tytułu udostępniania powierzchni np. pod reklamę, należy zakwalifikować do przychodów z najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze (źródło wskazane w art. 10 ust 1 pkt 6 ustawy o PIT). Uznano tym samym, że umowa, na podstawie której jeden podmiot udostępnia innemu możliwość wyświetlania określonych treści jest umową nienazwaną o charakterze podobnym do najmu lub dzierżawy. Oddanie do używania dotyczy bytu wirtualnego, jakim jest część powierzchni strony internetowej.
Ministerstwo Finansów pozwala zatem w interpretacji ogólnej kwalifikować takie przychody do źródła - najem, dzierżawa pod warunkiem jednak, że przychody te nie są uzyskiwane w ramach działalności gospodarczej.
W konsekwencji kwoty uzyskiwane z najmu i dzierżawy powierzchni stron internetowych podlegają opodatkowaniu według zasad ogólnych – progresywnej skali podatkowej. Podatnik ma również możliwość wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Interpretacja ogólna z dnia 5 września 2014 r., sygn.. akt DD2/033/55/KBF/14/RD-75000
![]() | Piotr Szulczewski, VAT.pl |