Limit zwolnienia podmiotowego z VAT - bez zmian do końca 2018 r.

06.08.2015 10:00 (aktualizacja: )

Limit zwolnienia podmiotowego z VAT - bez zmian do końca 2018 r.

Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT mogą spać spokojnie. Limit sprzedaży pozwalający uniknąć konieczności płacenia VAT, który wynosi 150 tys. zł rocznie, nie zmieni się do końca 2018 r. Niedawno polski wniosek w tej sprawie zaaprobowała Rada Unii Europejskiej.

Stary limit jeszcze przez trzy lata – Polska dostała zgodę UE

14 lipca 2015 r. Rada Unii Europejskiej zdecydowała o upoważnieniu Polski do zastosowania odstępstwa w sprawie wspólnego systemu podatku VAT. W myśl tej decyzji do 31 grudnia 2018 r. limit podmiotowego zwolnienia z VAT nie zmieni się i będzie wynosił 150 tys. rocznie. Ministerstwo Finansów nie domagało się podniesienia jego poziomu. Odpowiednie dokumenty w kontekście derogacji (odstępstwa od stosowania unijnych przepisów) resort złożył już kilkanaście tygodni temu.

Limit w kwocie 150 tys. zł rocznie, uprawniający do skorzystania z podmiotowego zwolnienia z VAT, funkcjonuje w Polsce już od kilku lat. Decyzję o jego wysokości i czasie obwiązywania każdorazowo wydaje wspomniana Rada Unii Europejskiej. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami obecny limit miał obowiązywać do końca 2015 r. W przypadku, gdyby Ministerstwo Finansów nie wystąpiło z kolejnym wnioskiem o jego stosowanie, od 1 stycznia 2016 r. obowiązywałby limit 50 tys. zł, a więc znacznie niższy niż obecnie.

Nieprzekroczenie limitu sprzedaży chroni przed rejestracją VAT

Rejestracja jako czynny podatnik VAT nie jest obligatoryjna dla wszystkich polskich przedsiębiorców. Ci którzy nie są do niej zobligowani poprzez charakter prowadzonej działalności, mają szansę skorzystać właśnie ze zwolnienia podmiotowego. To możliwe jeśli łączna wartość dokonanej sprzedaży nie przekroczyła w ubiegłym roku kwoty 150 tys. rocznie (bez kwoty podatku). W przypadku nowych przedsiębiorców limit wylicza się proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności.

Komu i kiedy przysługuje zwolnienie z VAT?

Przy ustalaniu tego pułapu nie bierze się jednak pod uwagę wszystkich transakcji. Do puli przedsiębiorca nie musi wliczać m.in. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, większości transakcji odgórnie zwolnionych z VAT, czy też sprzedaży środków trwałych oraz sprzedaży wysyłkowej.

Jeśli jednak limit zostanie przekroczony, trzeba opodatkować całą wartość sprzedaży, a także zarejestrować się jako czynny podatnik VAT. Rejestracja wymaga złożenia formularza VAT-R w urzędzie skarbowym ustalonym ze względu na miejsce wykonywania sprzedaży opodatkowanej VAT-em. Należy o to zadbać jeszcze przed dniem przekroczenia limitu.

Sebastian Bobrowski

Dyrektor finansowy inFakt

infakt