Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2021
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2021

Kto mimo e-zwolnienia będzie musiał po 1 grudnia dostarczyć pracodawcy papierowy wydruk od lekarza?

Katarzyna Sudaj

Aby elektroniczne zwolnienie lekarskie trafiło do systemu informatycznego pracodawcy, musi on mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Czy pracodawca może nie mieć konta na PUE ZUS? I co wtedy musi zrobić pracownik w przypadku choroby?

1 grudnia 2018 roku, czyli od najbliższej soboty skończy się era papierowych druków zwolnień lekarskich ZUS ZLA. Lekarz będzie miał obowiązek wystawienia choremu elektronicznego zwolnienia. W obowiązkach administracyjnych i wprowadzeniu zwolnienia do systemu internetowego lekarzowi pomogą asystenci medyczni (upoważnione i zgłoszone w ZUS pielęgniarki, ratownicy medyczni i sekretarki medyczne).

 

I choć od 1 grudnia każdy pacjent musi wyjść od lekarza bez papierowego druku, a wystawione elektronicznie zwolnienie zostanie natychmiast przesłane do jego pracodawcy i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, to okazuje się, że mogą zdarzyć się wyjątki. Aby zwolnienie lekarskie trafiło do systemu informatycznego pracodawcy, musi on mieć założone konto płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeśli pracodawca jeszcze nie ma konta na PUE ZUS, warto by je założył. W innym wypadku chory pracownik musi prosić lekarza o wydruk elektronicznego zwolnienia i dostarczyć je do swojego zakładu pracy Tak może zdarzyć się w przypadku małych pracodawców zatrudniających do 5 pracowników. Oni nie mają obowiązku – tak jak inni płatnicy ZUS - zakładania kont na PUE ZUS.  

W kilku szczególnych przypadkach takich jak w sytuacji, gdy ktoś choruje a przestał być pracownikiem np. z powodu wygaśnięcia umowy zawartej na czas określony lub zakończenia terminu wypowiedzenia, czyli pobiera zasiłek już po ustaniu zatrudnienia, musi złożyć w ZUS osobny wniosek o wypłatę zasiłku. Sam elektroniczny wpływ zwolnienia do ZUS nie wystarczy by Zakład wypłacił pieniądze. Konieczne jest jeszcze złożenie wniosku w postaci formularza ZAS-53. Można zrobić to elektronicznie, jeśli mamy swoje indywidualne konto na platformie internetowej PUE ZUS. Nie jest do tego wymagany podpis elektroniczny a założenie konta jest bezpłatne.

UWAGA: Dopóki wniosek nie wpłynie do ZUS, Zakład nie będzie wypłacał zasiłku chorobowego. Wnioski muszą także składać prowadzący działalność gospodarczą oraz osoby współpracujące a także duchowni i pracownicy podlegający polskim przepisom ubezpieczeniowym, ale pracujący dla zagranicznego pracodawcy, z siedzibą za granicą.

Na podstawie informacji prasowej ZUS

Formy zatrudnieniaWymiar czasu pracy