Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15

30

Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

15
30
Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Korzystna interpretacja fiskusa w sprawie aut po leasingu

Redakcja PIT.pl 26.04.2023 07:00 (aktualizacja: )

1 marca 2023 roku Dyrektor KIS wydał interpretację dotyczącą odliczenia podatku VAT wynikającego z przekazania leasingowanego auta na cele prywatne.

» VAT przy wykupie samochodu z leasingu i jego sprzedaży

W jaki sposób przepisy regulują wykup pojazdów leasingowych?

Do końca 2021 roku przepisy umożliwiały przedsiębiorcom nieopodatkowany wykup pojazdów leasingowanych w przypadku gdy od daty zakończenia leasingu minęło 6 miesięcy. Zmiany w ustawie PIT dotkliwie uderzyły w leasingobiorców. Zgodnie z przepisami tzw. Polskiego Ładu, od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorca, który wykupił leasingowany pojazd i przeznaczył go na cele prywatne, jest zobligowany do odprowadzenia podatku z tytułu sprzedaży, jeśli od momentu przejęcia samochodu z przedsiębiorstwa do momentu sprzedaży nie minie 6 lat.

Zmienił się również sposób naliczania podatku VAT. Przed wprowadzeniem nowych przepisów VAT naliczany był od ostatniej raty leasingowej. Nowa ustawa zobowiązuje podatników do odprowadzenia podatku od realnej wartości rynkowej pojazdu, więc kwota podatku VAT jest zdecydowanie większa.

» Rozliczenie w pdof samochodu wykupionego z leasingu

Leasing auta

Źródło: shutterstock

W jaki sposób przedsiębiorca zamierzał uniknąć zobowiązania podatkowego?

Wnioskodawca, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, po zakończeniu leasingu operacyjnego wykupił pojazd i nie zaliczył faktury do kosztów podatkowych. Pojazd nie został wprowadzony do działalności gospodarczej, więc nie był wykorzystywany na potrzeby przedsiębiorstwa. Właściciel, w celu uniknięcia dodatkowego obciążenia, postanowił podarować samochód ojcu.

 

Co na to fiskus?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej na wniosek przedsiębiorcy wydał 1 marca 2023 r. interpretację indywidualną (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.674.2022.4.KK). Według niej wnioskodawca ma prawo do niepłacenia podatku w związku z przedwczesnym wykupem leasingowanego pojazdu. Na pytanie „Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym dokonanie przez Wnioskodawcę darowizny Pojazdu na rzecz ojca Wnioskodawcy, po uprzednim wykupie od leasingodawcy będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?” fiskus odpowiedział na korzyść przedsiębiorcy. „[…] Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie (w tym także darowizna) tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane (darowane)”.

Zatem, nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wobec tego zasadne jest wyłączenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

 

Korzystne rozstrzygnięcie

W rozumieniu przepisów o VAT darowizna pojazdów leasingowych nie będzie podstawą do powstania zobowiązania podatkowego. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą uniknąć niekorzystnych przepisów Polskiego Ładu. Fiskus jednoznacznie stwierdza, że nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności. Ta interpretacja otwiera więc wiele możliwości dla przedsiębiorców.

 

Autor: Dominika Markowska, Doradca Podatkowy, Radca Prawny ID Advisory

VATZmiany w VAT