Twój e-PIT: bez kwoty przychodu z PIT-11 nie zalogujesz się

Prywatne wykorzystywanie auta powoduje pytanie o prawo do rozliczania kosztów z tytułu odpisów amortyzacyjnych. Czy zatem auto zaliczone do środków trwałych nie powinno być w ogóle wykorzystywane prywatnie?
Auto prywatne w działalności gospodarczej - czym jest ewidencja przebiegu pojazdu |
Ze względów na faktyczne działania przedsiębiorców, ustawodawca wprowadził dla celów podatkowych dwie możliwości kosztowego rozliczania wydatków związanych z wykorzystywaniem samochodu w prowadzonej działalności gospodarczej, a mianowicie:
Zdaniem niektórych organów podatkowych, ustawodawca nie dopuszcza możliwości wykorzystywania do celów prywatnych samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 30 września 2013 r. (sygn.. akt IPTPB1/415-472/13-3/KO) wskazał, że gdyby takie wykorzystywanie miało miejsce, podatnik zobowiązany jest wykreślić składnik majątku z ewidencji środków trwałych i skorygować dokonane odpisy amortyzacyjne. Skoro bowiem samochód osobowy jest wykorzystywany zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, to nie stanowi tym samym środka trwałego.
Źródło: Thinkstock
Odmienne od powyższego zdanie prezentuje Naczelny Sąd Administracyjny. W wyroku z dnia 29 stycznia 2009 r. (sygn. akt II FSK 1470/07) wskazał on, że „(...) wykładnia art. 22a ust. 1 oraz art. 23a pkt 1 u.p.d.o.f. nie daje podstaw do przyjęcia, że z uprawnienia do dokonywania odpisów nie mogą korzystać podatnicy wykorzystujący środki trwałe poza potrzebami związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą również do innych celów. Brak możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dotyczy wyłącznie podatników niewykorzystujących w ogóle tych środków na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą”. W związku z powyższym zasadniczym warunkiem dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest faktyczne wykorzystywanie środka trwałego na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Podatnicy VAT, którzy nie złożyli oświadczenia na druku VAT-26, uzyskują prawo do odliczenia 50% podatku VAT od zakupu pojazdu lub paliwa i części eksploatacyjnych do takich pojazdów. Traktuje się je jednak jako pojazdy, które można wykorzystywać w działalności mieszanej (zarówno opodatkowanej, jak i prywatnej, nie podlegającej podatkowi VAT).
Resort Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 27342) potwierdził zaprezentowane przez NSA stanowisko co do pełnego prawa rozliczania odpisów amortyzacyjnych od takich pojazdów nawet w przypadku, gdy są one niekiedy wykorzystywane prywatnie.
Zdaniem Ministerstwa w odniesieniu do środka trwałego, jakim może być samochód osobowy, brak jest w przepisach ustawy PIT oraz ustawy CIT analogicznego rozwiązania jak w przypadku nieruchomości, które tylko w części wykorzystywane są w działalności gospodarczej. W sytuacji tych ostatnich bowiem, przepis art. 22f ust. 4 ustawy PIT zezwala na dokonywanie odpisów amortyzacyjnych w wysokości ustalonej od wartości początkowej nieruchomości, odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, do ogólnej powierzchni użytkowej tej nieruchomości.
W związku z powyższym przyjąć należy, że pojazdy będące środkami trwałymi, od których podatnik odlicza 50% podatku VAT, mogą być zaliczone do środków trwałych oraz mogą być amortyzowane.
Piotr Szulczewski,
VAT.pl