Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Kiedy będzie interaktywny druk CIT-8 do rozliczeń online za 2021 rok?

Katarzyna Sudaj

Nadal nie ma aktywnej deklaracji CIT-8 (wersja 31) do wysyłki online za 2021 rok, a księgowe wyglądają publikacji w Dzienniku Ustaw rozporządzenia, które wydłuży termin na jego złożenie. Na szczęście to już tylko formalność, bo minister podpisał wczoraj rozporządzenie dające dodatkowe 3 miesiące, więc i za drukiem CIT możemy poczekać. W tej sytuacji nawet, gdyby księgowe chciały rozliczyć podatek dochodowy od osób prawnych wcześniej, w ustawowym terminie do końca marca 2022 roku, to nie ma za bardzo jak tego zrobić.


Źródło: shutterstock.com

Ustawowy termin na przesłanie do urzędu skarbowego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) i należnego podatku dochodowego od osób prawnych za 2021 rok mija 31 marca 2022 roku – dla wszystkich podatników, których rok podatkowy zakończył się w okresie od dnia 1 grudnia 2021 r. do dnia 28 lutego 2022 r. Jednak już od prawie półtora miesiąca, bo od 11 lutego 2022 roku znamy projekt rozporządzenia przesuwający ten termin o 3 miesiące, czyli wydłużający czas na rozliczenie CIT-8 do 30 czerwca 2022 roku. Dziś rano (piątek 17 marca) pojawiała się informacja, że minister podpisał rozporządzenie. Pozostaje już tylko publikacja w Dzienniku Ustaw, co wydaje się formalnością. Dopiero wtedy akt prawny zacznie obowiązywać.

Dobrze, że z rozporządzeniem nie czekano na ostatnią chwilę jak w 2021 roku

Rok temu była podobna sytuacja. Wtedy z powodu pandemii, pracy zdalnej i konsekwencji lockdownów rząd przesunął termin złożenia CIT-8 również o 3 miesiące, ale samo rozporządzenie opublikował dopiero 29 marca 2021 roku. Dwa dni przed końcem terminu.

Nadal nie ma aktualnej wersji CIT-8 za 2021 rok

Księgowe, które z racji zawodu są osobami skrupulatnymi, niecierpliwie czekają na publikację w Dzienniku Ustaw podstawy prawnej zmiany terminu na CIT-8. A póki nie było podpisu ministra pod rozporządzeniem, może nawet byłyby skore wypełnić ten obowiązek w ustawowym terminie do końca marca 2022 r. niż czekać do ostatniej chwili w niepewności.

Jednak jest to niemożliwe, bo na ten moment Ministerstwo Finansów opublikowało jedynie nieaktywny druk CIT-8 w wersji 31 do wydruku i ręcznego wypełnienia. A przecież CIT-8 rozliczany jest od 2021 roku tylko elektronicznie, z wysyłką przez internet. Nie ma nadal interaktywnego druku CIT-8 do wysyłki przez bramkę e-Deklaracji Nie ma również struktury dokumentów XML dla tej deklaracji podatkowej, aby producenci komercyjnych programów mogli udostępnić użytkownikom wysyłkę online dla druku CIT-8 w wersji 31 za 2021 rok.

Pozostaje nam wszystkim czekać. Rok temu niemal do połowy kwietnia, bo dopiero 10 kwietnia pojawiły się schematy xml do interaktywnych plików.

CITKsięgowośćPodatki 2022