Kalkulator składki zdrowotnej ZUS-u dopiero w drugiej połowie stycznia 2022 r.

Iwona Maczalska

Przedsiębiorcy będą musieli poczekać na obiecany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych kalkulator służący obliczaniu wysokości składki zdrowotnej w 2022 roku. ZUS poinformował bowiem, że kalkulator pojawi się prawdopodobnie dopiero po nowym roku.

» Zmiany w składce zdrowotnej od 2022 r.

Kilka dni temu pisaliśmy o planach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych związanych z uruchomieniem nowego kalkulatora, który ma ułatwić przedsiębiorcom ustalanie wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 roku. Kalkulator miał być odpowiedzią na zmieniające się w 2022 roku przepisy podatkowe za sprawą Polskiego Ładu. Niestety okazuje się, że na kalkulator będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Kalkulator ZUS do ustalania składki zdrowotnej 2022

Źródło: shutterstock

» Nowa składka zdrowotna przedsiębiorców

Kalkulator składki zdrowotnej ZUS dopiero po nowym roku

Wielu przedsiębiorców miało nadzieję, że jeszcze w grudniu tego roku, przed wejściem w życie nowych przepisów Polskiego Ładu, będzie mogło zapoznać się z nowym kalkulatorem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Choć inicjatywa ZUS-u jest z pewnością bardzo dobra, to jednak na pomoc w postaci nowego narzędzia przedsiębiorcy będą musieli jeszcze trochę poczekać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował bowiem, że ,, udostępni w drugiej połowie stycznia 2022 roku specjalny kalkulator, który ułatwi ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności”.

Kalkulatora po nowym roku będzie trzeba szukać na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Docelowo będzie także udostępniony w programach: Płatnik i ePłatnik.

Kalkulator składki zdrowotnej 2022 bezpłatnym narzędziem dla przedsiębiorców

Jak poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ,, Zdajemy sobie sprawę, że zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych zasad może być kilka wątpliwości. Dlatego ZUS wychodzi ze sprawdzoną inicjatywą i udostępnieni kalkulator”.

Jak dodaje, narzędzie to ułatwi ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczanie kwoty należnej składki.

"Po wprowadzeniu niezbędnych danych, takich jak np. okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc" - tłumaczy profesor.

 

 

Polski ŁadSkładka zdrowotnaZUS