Pobierz e-pity 2020

Już w tym roku NIE złożysz PIT-a do urzędu?

Piotr Szulczewski 31.01.2017 09:00 (aktualizacja: )

Wszystko wskazuje na to, że Ministerstwo Finansów wprowadzać będzie kolejną rewolucyjną zmianę w zasadach wysyłki rocznych deklaracji podatkowych. Tym razem zamiast wysyłać PITy do urzędu – zostaną one sporządzone przez fiskusa za podatnika, na podstawie kilku jego informacji.

Nowa „rewolucja” jest już kolejną po wprowadzeniu dwa lata temu przygotowanego PITa w portalu podatkowym, do którego podatnik może się zalogować na podstawie szeregu danych uwierzytelniających.

W przypadku nowej zmiany, jeżeli podatnik nie będzie chciał samodzielnie wypełniać deklaracji podatkowej, obowiązek ten będzie mógł pozostawić organowi skarbowemu. W przypadku dochodów z umowy o pracę, o dzieło, zlecenie lub z tytułu praw autorskich obowiązkowy będzie wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy.

 
Źródło: YAY foto

 
Wniosek składać będzie się w okresie od 15 marca do 10 kwietnia. Wcześniej rozliczenia podatkowego będzie można dokonać wyłącznie samodzielnie.

We wniosku wskazać będzie trzeba imię, nazwisko, adres, informację o korzystaniu z ulg podatkowych – rehabilitacyjnej lub prorodzinnej (w przypadku np. ulgi prorodzinnej podać należy dane identyfikacyjne dziecka) oraz prawie do podwyższonych kosztach podatkowych. Możliwe będzie również wskazanie organizacji pożytku publicznego, na której rzecz przekazany ma być 1% podatku.

 

>>> Pobierz bezpłatny program i rozlicz swój PIT <<<

Wniosek pozwoli sporządzić PIT za podatnika. Po około 5 dniach podatnik otrzyma wypełnioną deklarację podatkową, którą będzie mógł albo wykorzystać jako podstawę dla własnego PITa (skorygować ją) albo potraktować jako roczne rozliczenie podatkowe.

Osoby, które za 2016 r. będą chciały rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, dzieckiem albo złożyć PIT z tytułu innych przychodów niż wskazane powyżej, zobowiązane będą samodzielnie sporządzić deklarację podatkową.

Piotr Szulczewski,

PIT.pl