Jest decyzja w sprawie emerytur i rent 2023. Podwyżka minimum 250 zł dla wszystkich?

Iwona Maczalska

Po konferencji prasowej Premier Morawiecki poinformował, że zapadła decyzja w sprawie wysokości podwyżki rent i emerytur w 2023 roku. Gwarantowana podwyżka emerytur ma wynieść minimum 250 zł.

» Zmiany dla pracujących emerytów od 1 września. Warto zachować szczególną ostrożność

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu poinformował o decyzjach związanych z podwyżką emerytur i rent w przyszłym roku. Waloryzacja emerytur i rent ma wynieść 13,8 procenta i ma być nie mniejsza niż 250 zł.

250 zł podwyżki rent i emerytur 2023

Źródło: KPRM

Projekt ustawy o podwyżkach rent i emerytur 2023

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Reguluje on nowe zasady waloryzacji rent i emerytur w 2023 roku. To jednak nie wszystko. Projekt wskazuje również konkretne kwoty niektórych świadczeń tj. minimalna emerytura czy renty. To właśnie o tych podwyżkach mówił dziś Premier Morawiecki.

Waloryzacja emerytur i rent w 2023 na nowych zasadach

Jak zakładają nowe, projektowane ustawą przepisy, w 2023 roku obowiązywać będzie waloryzacja mieszana: kwotowo- procentowa. Planowany wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji ma wynieść 113,8 proc. z gwarantowaną podwyżką o co najmniej 250 zł.  Więcej na ten temat w artykule ,,Emerytury i renty w 2023 roku wyższe o co najmniej 250 zł. O ile wzrosną w przyszłym roku?".

Emerytury