Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2021
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2021

Jeden procent podatku dla OPP oczami GUS

Katarzyna Sudaj 02.03.2017 09:00 (aktualizacja: )

Obecnie mamy 9 tys. organizacji pożytku publicznego, czyli cztery razy więcej niż na początku obowiązywania ulgi w PIT w postaci odliczenia 1 % podatku dla OPP. Coraz więcej Polaków przekazuje swój podatek dla OPP, jednak nadal najwięcej dostają duże fundacje ogólnopolskie. Inne OPP otrzymują zaledwie do 5 tys. zł.  

Jeden procent podatku dla OPP oczami GUS
Źródło: YAY foto

Rośnie liczba OPP i liczba podatników przekazujących im 1 % swojego podatku

Wczoraj, czyli 1 marca br. GUS podał do wiadomości notatkę informacyjną pt. "Organizacje pożytku publicznego i 1%". W latach 2004-2015 liczba zarejestrowanych OPP wzrosła z 2,2 tys. do 9,0 tys. Natomiast prawie 13,2 mln podatników w 2016 roku zdecydowało o przekazaniu 1% należnego podatku na rzecz OPP. Przychody z tytułu 1% wyniosły łącznie blisko 618 mln zł, czyli niemal 15 razy więcej niż w 2005 r.  

>>> Pobierz bezpłatny program i rozlicz swój PIT <<<

Ile dostają OPP z naszego PIT

Jak podaje GUS, w 2015 r. 7,9 tys. OPP spełniło warunki, aby otrzymać odpis 1% od podatku z deklaracji PIT za 2014 r. Średnia wysokość tego odpisu wyniosła 70,7 tys. zł. Jednak to najwięksi dostają największe kwoty liczone w milionach. Aż 65% kwoty przekazanej w 2015 r. organizacjom uprawnionym do pozyskiwania 1% PIT trafiło do 1% grupy podmiotów o przychodach z 1% PIT powyżej 1 mln zł. Połowa w tych 7,9 tys. OPP otrzymała nie więcej niż 5 tys. zł. Środki z 1% trafiały głównie do:  

  • organizacji działających na terenie całego kraju (72%);  
  • fundacji (70%);  
  • jednostek zajmujących się zdrowiem (52%).  

Co ciekawe, mimo rosnącej konkurencji na „rynku” OPP chętnych na otrzymanie 1 % podatku z PIT, coraz mniejsza część tych OPP prowadziła płatne kampanie reklamowe na rzecz pozyskania środków z 1% (23% w 2015r. w stosunku do 36% w 2011 r.). Jednak i tak w 2015 roku łączna kwota środków wydanych przez OPP na płatne kampanie dotyczące 1% PIT wyniosła prawie 32 mln zł. Jak podaje GUS „udział tych kosztów w ogólnej kwocie środków uzyskanych z 1% PIT stanowił 6% i utrzymał się na tym samym poziomie, co w latach wcześniejszych”. Czyli te fundacje i OPP, które najwięcej korzystają z kwot 1% podatku, coraz intensywniej muszą nagłaśniać możliwość przekazania im odpisu podatku z PIT.  

Co ciekawe, rośnie też liczba OPP, które chciałyby, aby podatnicy pozostawili im decyzję o przeznaczeniu środków z 1% (78% w 2015 r. w stosunku do 68% w 2011 r.). Jak rozumiem, chodzi o wypełnienie deklaracji PIT za podatnika w zamian za możliwość wpisania własnego nr KRS do rubryki dotyczącej przekazania 1 procent podatku.  

OPP nie muszą ściśle trzymać się wskazanego celu szczegółowego  

Podatnicy mogą w swoim zeznaniu podatkowym wskazać tzw. cel szczegółowy sposobu wydatkowania przekazanych środków (np. konkretnego beneficjenta). Niestety mało kto wie, że organizacje nie są prawnie zobligowane do uwzględniania tych wskazań. Co oczywiście nie oznacza, że przekazane środki nie trafiają do wskazanej przez podatnika osoby. Ustawowo organizacje posiadające status pożytku publicznego zobowiązane są do przeznaczania środków pochodzących z otrzymanego 1% PIT wyłącznie na działalność pożytku publicznego.  

Katarzyna Sudaj, PIT.pl

1 procent dla OPP