Usługa Twój e-PIT z problemami technicznymi

Leasing operacyjny jest jedną z najczęstszych form finansowania, z której korzystają przedsiębiorcy. Dzięki temu rozwiązaniu mogą wykorzystywać w firmie tak niezbędne składniki majątku, jak samochody czy maszyny produkcyjne, bez konieczności poniesienia nakładów na jednorazowy wykup. W praktyce gospodarczej czasem jednak dochodzi do sytuacji, w której podatnik decyduje się (lub jest zmuszony) do zerwania zawartej umowy leasingowej.
Leasing: skutki w PIT i CIT |
Kwestia umowy leasingu operacyjnego została uregulowana w art. 23b ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego treścią, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:
Źródło: Thinkstock
Wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego (przed terminem wskazanym w umowie) co do zasady nie wywołuje żadnych skutków podatkowych. Przedsiębiorca nie musi dokonywać wyksięgowania uprzednio ujętych kosztów. Tym samym nie koryguje swoich dochodów (przychody - koszty). Zmianie ulega jedynie sposób rozliczenia od momentu zerwania umowy.
Powyższe stanowisko jest potwierdzone również przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach. Przykład może stanowić odpowiedź z dnia 10 czerwca 2014 r. Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy na wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej: “(...) Zatem, w sytuacji gdy w czasie krótszym od okresu podstawowego nastąpi rozwiązanie umowy leasingu operacyjnego, która w momencie zawarcia spełnia wymienione warunki do uznania jej za umowę leasingu określone w art. 23b ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie skutkuje to obowiązkiem skorygowania kosztów uzyskania przychodów o poniesione do tego czasu wydatki na spłatę rat leasingowych, ponieważ ma tu zastosowanie zasada kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodu określona w art. 22 ust. 1 ww. ustawy, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.
Zatem mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz cytowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, iż w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu operacyjnego, Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów o opłaty z tytułu umowy leasingu, które poniesione zostały do dnia rozwiązania umowy. (...)”.
Angelika Borowska specjalista ds. księgowości wfirma.pl