Jak rozliczyć PIT? Oglądaj z PIT.pl

Piotr Szulczewski 16.04.2013 09:00 (aktualizacja: )

Zapraszamy do obejrzenia wideoporadników wyprodukowanych przez Bankier.TV. Nasz ekspert, Piotr Szulczewski, doradza z jakich ulg skorzystać wypełniając PIT za 2012 rok, co robić w sytuacji pojawienia sie straty podatkowej, a także jak prawidłowo zamknąć rok podatkowy.

Złożenie rocznego zeznania podatkowego

Do 30 kwietnia należy złożyć zeznanie podatkowe za rok poprzedni. Podstawą do tego są zawsze kwoty faktycznie uzyskane w danym roku oraz informacje, które pracodawcy i inni płatnicy prześlą podatnikowi.

<< Więcej o złożeniu rocznego zeznania PIT

Koszty uzyskania przychodów

W zeznaniu rocznym możliwe jest odliczanie kosztów uzyskania przychodów.

<< Więcej o kosztach uzyskania przychodów

Najczęstsze błędy w deklaracjach podatkowych

Najczęstszym błędem popełnianym przez podatników podczas składania deklaracji podatkowej jest niezłożenie na dokumencie podpisu.


<< Więcej o złożeniu deklaracji bez podpisu

Koszty uzyskania przychodów z praw autorskich i pokrewnych

Pracownicy pozostający twórcami oraz korzystający z praw autorskich w czasie zatrudnienia mają możliwość skorzystania z podwyższonych kosztów podatkowych. Ich rozliczanie powoduje jednak wiele problemów.

<< Więcej o kosztach uzyskania przychodów

Ulgi i odliczenia

Składając zeznanie podatkowe za 2012 r. podatnik ma możliwość korzystać z szeregu ulg i odliczeń. Ważne jednak, by przed decyzją o ich stosowaniu, zapoznał się z zasadami ich działania.

<< Więcej o ulgach i odliczeniach

Wspólne rozliczenie małżonków

Jedną z form optymalizacji podatków jest złożenie zeznania wspólnie z małżonkiem. O warunkach, jakie należy spełnić oraz zasadach łącznego rozliczenia opowiada Piotr Szulczewski, PIT.pl


<< Więcej o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem

Strata podatkowa w PIT za 2012 rok

Podatnik, który wykazał stratę, ma prawo w kolejnych latach pomniejszać swoje zobowiązania skarbowe o wcześniej zadeklarowaną kwotę straty.

<< Więcej o stracie podatkowej