Gdzie w Polsce 100 proc. podatników składa PIT przez Internet?

Katarzyna Sudaj 09.02.2018 11:00 (aktualizacja: )

Od 25 lat podatnicy rozliczają roczny dochód na formularzu PIT. W tym roku po raz 10. można wysłać PIT elektronicznie. W Polsce są miejscowości, gdzie 100 proc. mieszkańców rozlicza się online.

Gdzie w Polsce 100 proc. podatników składa PIT przez Internet?

Gdzie w Polsce 100 proc. podatników składa PIT przez Internet? / YAY foto

Z roku na rok rośnie popularność internetowych rozliczeń z fiskusem. Podatnicy przekonują się do wygodnych i coraz łatwiejszych sposobów na wypełnienie swojego zeznania rocznego w formie elektronicznej, a następnie wysyłki przez Internet. Chyba nikogo nie trzeba zapewniać, że to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy (w kilkanaście minut PIT jest wypełniony i wysłany) – nie trzeba ręcznie wypełniać papierowego zeznania z kalkulatorem w ręku (po którego druk trzebaby pobrać z urzędu lub drukować na domowej drukarce), a potem osobiście zanosić go do urzędu skarbowego czy też wysyłać za pośrednictwem Poczty Polskiej – narażając się na dodatkowy koszt orazstratęczasu w kolejce do pocztowego okienka. Dodajmy, że nasze dane osobowe, a nawet dane liczbowe za pośrednictwem usługi PIT PFR czyli pre-filled tax return mogą być pobrane automatycznie, więc pozostaje tylko dopisanie ulgi sprawdzenie poprawności danych.

Składając PIT onlinemamy zapewnioną wstępną weryfikację poprawności składanych danych (programy sprawdzają poprawność np. numery PESEL czy wysokość odliczonych kosztów uzyskania przychodów określonych ustawowo). Poza tym PIT złożony przez Internet to szybszy zwrot nadpłaty. Fiskus od razu ma nasze dane o wysokości zapłaconych podatków w formie elektronicznej, więc urzędnicy nie muszą tych danych wprowadzać do swojego systemu informatycznego. Stąd PIT-y wysłane elektronicznie są zwykle rozliczane w pierwszej kolejności. I na koniec potwierdzenie złożenia deklaracji czyli UPO otrzymamy bez wychodzenia z domu.

Rozlicz swój PIT za 2017 rok?
Zrób to w bezpłatnym programie e-pity 2017
POBIERZ PROGRAM lub uruchom online

Przynajmniej od dekady są rozwijane i udoskonalane komercyjne programy do rozliczeń PIT. Także ministerstwo finansów w ostatnich latach rozwija usługi elektroniczne dla podatników. Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PIT PFR czy też wniosek PIT-WZo rozliczenie przez urząd skarbowy są już dostępne po razy kolejny. Fiskus zachęca do rozliczeń elektronicznych i monitoruje ich poziom. Jak poinformowała Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie liderem województwa zachodniopomorskiego jest gmina Siemyśl z powiatu kołobrzeskiego, w której 100 proc. mieszkańców, którzy w styczniu 2018 roku złożyli już swój PIT roczny, zrobili to przez Internet. Monitoringiem objęto zeznania PIT-36, 36L, 37, 38 i 39. Tendencja jest wzrostowa.

Ponad połowa Polaków rozlicza PIT online

Przypomnijmy, że w zeszłym roku został pobityrekord PIT-ów wysłanych przez internet w skali całego kraju. Według danych z ministerstwa finansów liczba elektronicznych zeznań podatkowych za 2016 r. wyniosła 9,7 mln, czyli przekroczyła 50 proc. wszystkich zeznań.

Katarzyna Sudaj, PIT.pl