Pobierz e-pity 2020

Działania rządu w 2015 roku: będą zmiany w uldze prorodzinnej oraz w waloryzacji rent i emerytur

Iwona Maczalska 27.08.2014 10:00 (aktualizacja: )

Na wczorajszym posiedzeniu Sejmu Premier Donald Tusk przedstawił program działania rządu do końca trwania jego kadencji. Wśród kluczowych propozycji znalazły się zmiany w zasadach korzystania z ulgi prorodzinnejoraz dokonywania corocznej waloryzacji rent i emerytur.

Na 73 posiedzeniu Sejmu Premier Donald Tusk wraz z ministrami przedstawił plan działania rządu w 2015 roku. Planowane zmiany dotkną w szczególności rodzin z dziećmi oraz emerytów i rencistów.

Zmiany zasad korzystania z ulgi prorodzinnej w deklaracji PIT za 2014 rok

Jedną z priorytetowych prac, jakimi zajmie się rząd będzie wprowadzenie zmian w zasadach korzystania z ulgi prorodzinnej. Jej istotą będzie umożliwienie korzystania z ulgi prorodzinnej również rodzinom, które aktualnie ze względu na niskie dochody i niski podatek PIT nie mają możliwości jej odliczyć. Skuteczną drogą rozwiązania tego problemu ma być umożliwienie odpisania ulgi w pełnym wymiarze przez wszystkich podatników. Ci, których wartość wykazywanego podatku nie pozwoli na zwrot, przysługującą im kwotę ulgi prorodzinnej uzyskają w postaci zwrotu podatkuPIT.

Zmian oczekiwać możemy również w uldze prorodzinnej na trzecie i kolejne dzieci. Rząd zaproponował by kwotę odliczenia na te dzieci zwiększyć o 20%. Spowoduje to zwiększenie ulgi na trzecie i kolejne dzieci do kwoty 2.000 zł, a na czwarte i kolejne dzieci do kwoty 2.700 zł.

Zmiany te mają zacząć obowiązywać już w przyszłorocznych rozliczeniach podatku PIT za 2014 rok.

 

Zmiany w zasadach waloryzacji rent i emerytur

Kolejnym priorytetem działań rządu na najbliższe miesiące będzie wprowadzenie zmian w obecnie obowiązujących zasadach waloryzowania kwot rent i emerytur. W świetle obowiązujących przepisów waloryzacja ta uzależniona jest od wysokości inflacji, która aktualnie prawie nie występuje. W konsekwencji dalsze wykorzystywanie stopy inflacji nie pozwalałoby na jakiekolwiek podwyżki rent i emerytur.

Chcąc zwiększyć kwotę waloryzacji wypłacanych świadczeń Premier Donald Tusk zaproponował wprowadzenie minimalnej kwoty waloryzacji procentowej emerytur i rent, która będzie obowiązywała bez względu na wysokość inflacji w danym roku. Zakłada się, że w świetle zaproponowanych zmian minimalna waloryzacja rent i emerytur będzie wynosiła 36 zł.

Zmiana ta ma dotyczyć również emerytów i rencistów z KRUS.

Iwona Maczalska,
PIT.pl