Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online

Darmowy program do rozliczania PIT
Pobierz e-pity 2022
Darmowy program do rozliczania PIT
Przycisk pobierania programu e-pity
Pobierz e-pity 2022

Kartę podatkową za 2021 rok rozlicz do północy

Katarzyna Sudaj

Poniedziałek 31 stycznia br. to ostatni dzień na złożenie deklaracji PIT-16A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach 2021 roku. Wyślij PIT-16A online.

Działalność na karcie podatkowej za 2021 rok rozlicz 31 stycznia do północy
Źródło: shutterstock.com

Dla kogo PIT-16A?

Druk PIT-16A wypełniają przedsiębiorcy którzy prowadzili w 2021 roku działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach karty podatkowej. Podstawą prawną jest Art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 1993, z późn. zm.)

DeklaracjaPobierzOpis deklaracji
PIT-16/PIT-16S (15)aktywny skoroszyt excellWniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej
PIT-16A (12)
nowość
aktywny skoroszyt excellDeklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego
PIT-16Z/PIT-16ZS (14)aktywny skoroszyt excellInformacja o zmianach we wniosku o zastosowanie karty podatkowej lub likwidacji prowadzonej działalności

Źródło: Opracowanie własne PIT.pl

Dla kogo karta podatkowa?

Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczania podatku dochodowego. Co miesiąc należy uiścić stałą kwotę podatku, bez względu na wysokość osiąganych obrotów. Stawki ustalane są raz na rok i podawane w obwieszczeniu ministra finansów. Ponieważ ich wysokość zależy od liczby zatrudnianych pracowników oraz (zazwyczaj) liczby mieszkańców danej miejscowości, karta podatkowa jest atrakcyjna zwłaszcza dla drobnych przedsiębiorców z mniejszych miast i wsi do 5000 mieszkańców.

Najlepszy i najprostszy sposób na PIT - Program e-pity 2022.

Nie musisz znać się na PIT-ach. Oblicz wygodnie wysokość Twojego podatku PIT kompleksowo razem z wszystkimi ulgami, odliczeniami i nową kwotą wolną od podatku.

PIT-11 także do 31 stycznia. Jakie jeszcze PIT-y do tego dnia?

Na czym polega karta podatkowa?

Opodatkowanie w formie karty podatkowej opiera się na tzw. decyzji wymiarowej wydanej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego po złożeniu PIT-16. Po otrzymaniu decyzji podatnik opłaca w trakcie roku podatek. Natomiast w deklaracji PIT-16A, składanej po zakończeniu danego roku, podatnik informuje o zapłaconej i odliczanej kwocie składki zdrowotnej, którą stanowi 7,75% podstawy ustalenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Składka ta, by mogła być odliczana, musi być faktycznie zapłacona w roku 2021.

Stawki karty podatkowej 2022

Wyślij PIT-16A online, bez wychodzenia z domu

Można rozliczyć się w tradycyjny sposób i spora grupa „kartowiczów” tak nadal robi – z wypełnionym drukiem idą do urzędu skarbowego albo wysyłają deklarację PIT-16A pocztą listem poleconym. Jednak zdecydowanie wygodniejsza forma to rozliczenie elektroniczne, które można wysłać online, przez internet.

wypełnij pit-16a w programie e-pity i wyślij przez internet
Źródło: screen z programu e-pity 2021

Polski Ład: ograniczenie w stosowaniu karty podatkowej w 2022 roku

Od 1 stycznia 2022 r. nikt nowy nie może mógł złożyć wniosku o zastosowanie tej formy opodatkowania. więcej

Karta podatkowaRozliczenie roczne