ZUS może zwrócić nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to wypełnienie wniosku

Niedługo mija termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK dla czwartej grupy przedsiębiorców. Tym samym podmioty zatrudniające zobowiązane będą do odprowadzenia pierwszych wpłat do PPK. W jaki sposób ustalić ich wartość? Do kiedy należy je wnieść?
Podmiot zatrudniający jest zobowiązany do:
a) obliczenia i dokonania do wybranej instytucji finansowej wpłat finansowanych przez ten podmiot,
b) obliczenia, pobrania od uczestnika PPK i dokonania do wybranej instytucji finansowej wpłat finansowanych przez uczestnika PPK.
Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający są obliczane, a wpłaty finansowane przez uczestnika PPK obliczane i pobierane od uczestnika PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia przez podmiot zatrudniający.
Wpłat dokonuje się począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał stosunek prawny wynikający z umowy o prowadzenie PPK. Trzeba je odprowadzić w terminie do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zostały obliczone i pobrane.
Pracodawca zobowiązany jest naliczyć i pobrać wpłaty do PPK już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po zawarciu umowy o prowadzenie PPK (przykład).
Źródło: shutterstock
Podstawowa wpłata osoby zatrudnionej ustalona została na poziomie 2% wynagrodzenia w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o PPK. W przypadku osób, których wynagrodzenie osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia, wpłata podstawowa może zostać obniżona nawet do 0,5% wynagrodzenia. Decyzję w zakresie obniżenia wpłaty podejmuje samodzielnie osoba zatrudniona. Uczestnik PPK może też zadeklarować wpłatę dodatkową w wysokości do 2% wynagrodzenia. Jej konkretną wysokość samodzielnie określa w deklaracji składanej pracodawcy.
Wpłata podstawowa finansowana przez podmiot zatrudniający wynosi 1,5% wynagrodzenia pracownika. W tym przypadku nie ma znaczenia, ile on zarabia - pracodawca nie ma możliwości jej obniżenia ze względu na niskie dochody pracownika, tak jak to jest przy wpłatach finansowanych przez zatrudnionego. Poza tym podmiot zatrudniający może zadeklarować w umowie o zarządzanie PPK dokonywanie wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5% wynagrodzenia (patrz ramka).
Podstawę naliczenia wpłat do PPK stanowi wynagrodzenie uczestnika PPK. W art. 2 ust. 1 pkt 40 ustawy o PPK wynagrodzenie zdefiniowano jako podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe uczestnika PPK, o której mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 423 ze zm.), bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 tej ustawy, czyli bez stosowania ograniczenia dotyczącego przekroczenia 30-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a także z wyłączeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopie wychowawczym oraz pobierających zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Przez pojęcie "podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe" należy rozumieć przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.) uzyskiwany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, z wyłączeniem wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, zasiłków z ubezpieczeń społecznych oraz przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 1949). Do przychodów wymienionych w § 2 ust. 1 tego rozporządzenia należą m.in.:
Wpłaty do PPK, które finansowane są przez pracodawcę, nie są wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Oznacza to, że nie stanowią również podstawy naliczenia składek na ubezpieczenia chorobowe, wypadkowe, zdrowotne oraz składek na fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Emerytur Pomostowych).
Jednakże stanowią one dodatkowy przychód pracownika, od którego naliczany jest podatek dochodowy. Dla celów podatkowych przychód ten powstaje w miesiącu dokonania tej wpłaty na rachunek instytucji finansowej. Natomiast wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są potrącane z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.
W celu comiesięcznego rozliczania wpłat do PPK należy przygotować zestawienie wpłat do PPK, w podziale na każdego pracownika. Taką funkcjonalność zapewniają programy kadrowo-płacowe. Jeśli pracodawca takiego programu nie posiada, to może przesłać do instytucji finansowej zestawienia przygotowane w Excelu, z poziomu przeglądarki internetowej. Następnie należy dokonać zbiorczego przelewu na rachunek wskazany przez instytucję finansową.
Wpłaty do PPK | Wpłata podstawowa (obowiązkowa) | Wpłata dodatkowa (dobrowolna) | Maksymalna wpłata | ||||
Finansowane przez uczestnika PPK |
| do 2% wynagrodzenia | 4% wynagrodzenia | ||||
Finansowane przez podmiot zatrudniający | 1,5% wynagrodzenia | do 2,5% wynagrodzenia | 4% wynagrodzenia |
Przykład Podmiot zatrudniający w dniu 6 maja 2021 r. zawrze umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych. Wynagrodzenia za dany miesiąc wypłacane są pracownikom do ostatniego dnia każdego miesiąca. Pierwsze wynagrodzenia po zawarciu umowy o prowadzenie PPK wypłacone zostaną 31 maja 2021 r. Pracodawca od tych wypłat powinien obliczyć i pobrać wpłaty do PPK finansowane przez siebie i osoby zatrudnione będące uczestnikami PPK. Wpłaty te ma obowiązek przekazać do instytucji finansowej do 15 czerwca 2021 r., z tym że najwcześniej może to zrobić w dniu 1 czerwca 2021 r. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 4.10.2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.)
autor: Kinga Romas
Gazeta Podatkowa nr 34 (1805) z dnia 2021-04-29
Obrót nieruchomościami w świetle ustawy o VAT. Wszystko na ten temat w poradniku na GOFIN.pl
PPK emeryturaFormy zatrudnienia