Sprawdź PIT za 2022 rok. Zwrot podatku w e-Urzędzie Skarbowym mniejszy o ponad 1000 zł

Od soboty obowiązują nowe restrykcje. Polska została objęta czerwoną strefą. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej z klas IV-VIII od dziś uczą się zdalnie. Jednak rodzice nie mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Od kilku dni bite są kolejne rekordy zachorowań, zamykane są szkoły i przedszkola z uwagi na kwarantannę lub izolacje nauczycieli i uczniów.
Na ostatniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wskazał: „Zasiłki są przewidziane na zasadach takich, jak te, które obowiązywały wiosną. Będą one wypłacane wtedy, gdy będzie do tego podstawa.”
Źródło: shutterstock.com
Czy należy oczekiwać, że w najbliższych dniach sytuacja zmieni się na tyle, aby zasiłek został uruchomiony? "- Przed nami krytyczny tydzień. W tym czasie okaże się, czy będziemy mieli dalszy wykładniczy wzrost zachorowań, czy ten model się zmieni" - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Ze słów szefa resortu zdrowia wynika, że może do tego dojść.
Od 1 września 2020 r. do 20 września 2020 r. rodzicom i opiekunom przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia placówek zapewniających opiekę oraz w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
Teraz z zasiłku mogę korzystać wyłącznie na zasadach ogólnych. Podstawą wypłaty zasiłku jest decyzja sanepidu lub zaświadczenie lekarskie lekarza POZ kiedy dziecko zostanie objęte kwarantanną lub izolacją.
Zasiłek opiekuńczy w związku z epidemią Covid-19 był też wypłacany w okresie od 12 marca do 26 lipca 2020 r. Wówczas świadczenie przysługiwało rodzicom dzieci do lat 8 w przypadku zamknięcia szkół, przedszkoli i żłobków z powodu epidemii koronawirusa, a także w sytuacji, gdy dzieci nie mogły uczęszczać do placówek oświatowych ze względu na obostrzenia. Dodatkowo skorzystać z niego mogli rodzice dzieci:
Świadczenie przysługiwało także rodzicom bądź opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad tą osobą.
Obecnie z zasiłku opiekuńczego będą mogli skorzystać Ci rodzice, którym została pula dni na opiekę nad dzieckiem zgodnie z zasadami ogólnymi, czyli Ci którzy jeszcze nie wykorzystali 60 dni opieki w tym roku i będą posiadać dokument, który da im możliwość zawnioskowania o świadczenie (np. decyzja sanepidu lub decyzja dyrektora placówki o jej nagłym zamknięciu). Dopiero kiedy klasy I-III przejdą na tryb zdalny nauki świadczenie możliwe, że zostanie przywrócone.
MacierzyństwoKoronawirus w Polsce